Znowu brak definicji prawdziwego rolnika. Wsparcie się rozpłynie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-03-2022,13:40 Aktualizacja: 31-03-2022,13:59
A A A

Na niezgodność zapisów Krajowego Planu Strategicznego z Konstytucją oraz brak przystającej do realiów definicji aktywnego rolnika, która kierowałaby wsparcie do faktycznie prowadzących działalność rolniczą - zwracają uwagę dolnośląscy rolnicy.

Na VIII Walnym Zgromadzeniu Dolnośląskiej Izby Rolniczej VI kadencji przyjęto Stanowisko dotyczące Krajowego Planu Strategicznego na lata 2023-2027 oraz bezpieczeństwa żywnościowego obywateli.

jarosław kalinowski, psl, definicja aktywnego rolnika, rozwój oze, dopłaty bezpośrednie, wsparcie dla rolnictwa

PSL chce wprowadzenia definicji aktywnego rolnika

PSL chce, by wprowadzono w Polsce definicję aktywnego rolnika w ramach systemu dopłat bezpośrednich. Proponuje też nową formułę rozwoju energetyki odnawialnej na obszarach wiejskich. - Chcemy, żeby w następnej perspektywie wprowadzić w życie w...

Delegaci wskazali, że przeprowadzone analizy zapisów KPS wykazują, iż gospodarstwa rolne stracą na wdrożeniu Zielonego Ładu. A dobranie podstawowych i najprostszych ekoschematów nie pozwoli na utrzymanie sumy dopłat analogicznych do otrzymywanych obecnie.  

"Wskazujemy na potrzebę zmian płatności w zaproponowanych ekoschematach. Nie wszystkie będą cieszyły się zainteresowaniem, a te najprostsze do spełnienia, po zsumowaniu hektarów w kraju i podzieleniu środków na konkretny ekoschemat, staną się nieatrakcyjne. Jak wynika z eksperckich i naukowych analiz dotyczących wdrażania nowej Wspólnej Polityki Rolnej spadnie wydajność produkcji rolniczej, a co za tym idzie dochody rolników. Przewiduje się, że łączna wartość produkcji żywności spadnie o około 15-20 proc. To przełoży się na wyższe ceny żywności w sklepach oraz spadek konkurencyjności polskiego rolnictwa na rynkach zagranicznych" - czytamy w stanowisku.

Jego sygnatariusze z zaniepokojeniem zauważają ponadto, że zapisy Krajowego Planu Strategicznego nie są zgodne z Konstytucją RP, która wskazuje wyraźnie, że w naszym ustroju za gospodarstwo rodzinne uważa się te o powierzchni do 300 ha. A w KPS gospodarstwa dzielone są na różne kategorie.

Polski Plan strategiczny dla WPR 2023-2027, Henryk Kowalczyk, Europejski Fundusz Rolny

Ruszają negocjacje w sprawie Polskiego Planu Strategicznego dla WPR

21 lutego w Brukseli rozpoczną się negocjacje w sprawie Polskiego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 - poinformowało MRiRW. Minister  Henryk Kowalczyk uważa, że nasz plan zakłada "rozwiązania...

"W niektórych działaniach wspiera się gospodarstwa do 50 ha, a większe są z danego działania wykreślone. Innym przykładem jest wsparcie hodowli od pierwszej sztuki w kilku województwach, a w innych dopiero od trzeciej sztuki. Nie znajdujemy uzasadnionego i sensownego wytłumaczenia dla powyższych podziałów. Stoimy na stanowisku, że rolnictwo w naszym kraju musi mieć jednolity, jasny i gwarantowany system wsparcia w dłuższej perspektywie czasowej, pozwalającej na rozważne planowanie" - brzmi dalej stanowisko.

Dolnośląscy rolnicy wyrażają też kategoryczny sprzeciw dla proponowanej przez resort rolnictwa w KPS definicji aktywnego rolnika. Jej zapisy w żaden sposób nie określają bowiem faktycznie gospodarujących, lecz chronią interesy osób posiadających grunty, a nie prowadzących działalności rolniczej. "Nadal w ewidencji będziemy mieli prawie półtora miliona gospodarstw, z czego faktycznie działalność rolniczą prowadzi około 30 proc." - wskazano w stanowisku.

Gospodarze nie zgadzają się również z wyłączeniem 4 proc. gruntów rolnych z produkcji, które ma być warunkiem otrzymania dopłat dla gospodarstw powyżej 10 ha. Zamiast ugorowania można by te grunty przeznaczyć na uprawę roślin na biomasę.

Samorząd rolniczy z Dolnego Śląska zwraca do tego uwagę na wojskową agresję Rosji na Ukrainę, która wywraca rynki rolne, przez co bezpieczeństwo żywnościowe nabiera nowego znaczenia.

"W związku ze wspomnianą już widoczną suszę gruntową, apelujemy o podjęcie przez ministerstwo rolnictwa działań, w ramach których grunty rolne, na wydzierżawienie których KOWR nie zdąży przeprowadzić postępowań w tym roku, zagospodarować rolniczo, np. przekazując je w dzierżawę krótkoterminową rolnikom z danej gminy/powiatu, na określonych w ramach nowo opracowanych wytycznych zasadach. Sprawę tę uważamy za obecnie priorytetową" - można przeczytać w stanowisku DIR.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu