Za mało pieniędzy na gospodarkę wodno-ściekową na wsiach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-07-2021,13:30 Aktualizacja: 02-07-2021,13:41
A A A

Środki z Krajowego Planu Odbudowy na zrównoważoną gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich w wysokości 204 mln euro nie wystarczą, żeby zaspokoić wszystkie potrzeby - powiedziała Magdalena Maciejewska, dyrektor departamentu strategii i rozwoju ministerstwa rolnictwa.

Podczas tzw. odwróconego wysłuchania ws. komponentu B KPO dotyczącego kwestii związanych z transformacją energetyczną i problemami środowiskowymi przypomniała, że stopień zwodociągowania obszarów wiejskich w 2019 r. wynosił ok. 80 proc.

krajowy plan odbudowy, kpo, wydatki na sektor rolno-spożywczy, przetwórstwo, grzegorz puda

Resort zabezpiecza w KPO pieniądze na rolnictwo

W Krajowym Planie Odbudowy zabezpieczamy środki finansowe na rolnictwo. Chcemy przywrócić możliwość przetwórstwa w małych i średnich gospodarstwach i zadbać, by rozwijało się w sposób zrównoważony - zapewnia Grzegorz...

Jak podkreśliła, oznacza to, że prawie co siódmy budynek mieszkalny na wsi nie jest podłączony do sieci wodociągowej. - Skutki gospodarcze pandemii spowodowały, że niektóre samorządy gmin wiejskich ograniczyły wydatki inwestycyjne. W KPO chcemy wspierać budowę, rozbudowę i modernizację systemów zaopatrzenia w wodę poza aglomeracjami - stwierdziła przedstawicielka resortu.

Według niej możliwe będzie wsparcie nie tylko dla budowy, rozbudowy, odbudowy i modernizacji instalacji melioracyjnych oraz wodno-ściekowych, ale też dla promocji racjonalnego zarządzania wodą, jak i rozwoju rozwiązań cyfrowych, takich jak wodomierze umożliwiające zdalne odczyty, czy systemów teleinformatycznych do zarządzania gospodarką wodną.

- Środki z KPO na zrównoważoną gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich w wysokości 204 mln euro nie wystarczą, żeby zaspokoić wszystkie potrzeby - powiedziała Maciejewska. Jak dodała, w latach 2021-2022 MRiRW chce przeznaczyć środki z tzw. okresu przejściowego perspektywy lat 2014-2020 na dodatkowe wsparcie, w wyniku czego kwota wsparcia dla gmin zwiększona zostanie z 2 mln zł do 5 mln zł.

krajowy plan odbudowy, kpo, wydatki na sektor rolno-spożywczy, sektor rolno spożywczy

Wiemy, ile pieniędzy z KPO pójdzie na sektor rolno-spożywczy

Na sektor rolno-spożywczy oraz wzmocnienie jego odporności na kryzysy trafi 6 proc. całkowitego budżetu Krajowego Planu Odbudowy, czyli blisko 2,2 mld euro - poinformowało ministerstwo rolnictwa. Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację...

- Modernizacji lub przebudowy wymagają instalacje 1 mln 453 ha powierzchni - powiedziała przedstawicielka MR. Według niej to duża skala potrzeb, a budżet komponentu B3.3.1 to 667 mln euro.

- Pomocą chcemy objąć inwestycje wodne w zakresie retencji wodnej, poprawy dostaw i oszczędzania wody po stronie lokalnej. Wsparcie obejmie budowę, przebudowę, odbudowę urządzeń wodnych, których celem jest retencjonowanie wody i wykorzystanie jej przeciwko skutkom suszy - poinformowała Maciejewska.

Działaniami w ramach KPO objęta zostanie też rewitalizacja byłych i istniejących zbiorników wodnych i towarzyszącej im infrastruktury kulturowej w postaci młynów wodnych, a także prace na rzecz stworzenia bazy danych obiektów melioracyjnych.

Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. Muszą go przygotować wszystkie państwa członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro. Na tę kwotę składa się 23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu