UOKiK sprawdza praktyki producentów frytek i chipsów wobec rolników - dostawców ziemniaków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
01-06-2023,10:20 Aktualizacja: 01-06-2023,10:23
A A A

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza praktyki głównych producentów wyrobów ziemniaczanych, takich jak frytki i chipsy, wobec dostawców ziemniaków - poinformował w czwartek UOKiK. Jak dodano, chodzi m.in. o warunki realizacji dostaw i zasady ustalania wynagrodzenia dla rolników.

UOKiK sprawdza w postępowaniach wyjaśniających sześć podmiotów: Farm Frites Poland, Frito Lay Poland, Iglotex, Intersnack Poland, McCain Poland oraz The Lorenz Bahlsen Snack-World.

Jak wskazano w komunikacie urzędu, z informacji uzyskanych przez prezesa UOKiK wynika m.in., że wynagrodzenie za dostarczane ziemniaki może być ustalane w oparciu o nieprzejrzyste kryteria, dające nabywcom możliwość arbitralnego obniżenia jego wysokości, co może stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.

uprawa ziemniaka, Lech Kołakowski, dopłata do kwalifikowanego materiału siewnego

Wiceminister zachęca do uprawy ziemniaków. Dopłaty do materiału siewnego mają wzrosnąć

Ziemniak jest obecnie ważną alternatywą do uprawy zbóż - przekonywał Lech Kołakowski, wiceminister rolnictwa i zachęcał rolników do ich upraw. Mówił, że mają być zwiększone dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego. Polityk...

"W ramach postępowań UOKiK sprawdzi przede wszystkim, czy prawa i obowiązki są równomiernie rozłożone między obie strony umowy. W szczególności dotyczy to warunków realizacji dostaw, zasad ustalania wynagrodzenia dla rolników, w tym jego poszczególnych składowych oraz warunków badań jakościowych dostarczanego surowca, jak również stosowania kar umownych" - powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK przypomniał, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnemu przedsiębiorcy. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas prezes Urzędu rozpocznie postępowanie w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za stosowanie niezgodnych z prawem praktyk przedsiębiorcy grozi kara do 3 proc. jego rocznego obrotu.

Poleć
Udostępnij