Tysiące wspólnot gruntowych nie mają statusu prawnego. Można to zmienić

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
20-01-2017,13:05 Aktualizacja: 20-01-2017,13:31
A A A

W Polsce jest około 5.100 wspólnot gruntowych, ale prawie 3.500 z nich nie ma uregulowanego stanu prawnego. Brakuje bowiem odpowiednich decyzji administracyjnych.

Znowelizowana ustawa o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, która weszła w życie w ubiegłym roku przewiduje między innymi przekształcanie wspólnot we współwłasność - informuje Program Pierwszy Polskiego Radia. - Nowelizacja ma zwiększyć możliwości dysponowania gruntami wspólnotowymi przez osoby do tego uprawnione - wyjaśnia Leszek Chmielewski, radca prawny.

wspólnoty gruntowe, zagospodarowanie gruntów rolnych

Ustawa dotycząca wspólnot gruntowych wchodzi w życie

Przekształcanie wspólnot gruntowych we współwłasność, co umożliwi zakładanie ksiąg wieczystych, opodatkowanie i sprzedaż tych gruntów - zakłada m.in. znowelizowana ustawa, która wchodzi w życie wraz z Nowym Rokiem. Sejm...

Ustawa o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych została znowelizowana, ale fakt, że w pierwotnym kształcie uchwalono ją w 1962 roku jest źródłem wielu problemów. - Czas robi swoje, coraz trudniej o dowody (dokumenty, świadków), więc dużo gruntów nadal nie jest objętych wspólnotami - ekspert. Nie wszyscy zainteresowani wiedzą ponadto o możliwościach, jakie stwarza nowelizacja.

Upływ czasu działa na niekorzyść rolników, co mogą wykorzystać gminy. Jeśli wspólnota nie powstanie, to nieruchomości obejmą samorządy, które będą mogły zrobić z gruntem, co tylko będą chciały.

- Gospodarz, który uświadomi sobie, że jest współwłaścicielami wspólnoty gruntowej powinien wystąpić do starosty z wnioskiem o wyznaczenie takich gruntów oraz ustalenie kręgu osób uprawnionych do danej nieruchomości - mówi na koniec radiowej Jedynce Leszek Chmielewski.

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu