Światowy Dzień Żywności. W całym kraju warsztaty, szkolenia i pochody

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-10-2015,8:10 Aktualizacja: 16-10-2015,8:38
A A A

Warsztaty zdrowego odżywiania, szkolenia jak nie marnować żywności, a także pochody i korowody w różnych miastach wzywające do ograniczenia marnotrawstwa jedzenia organizują w piątek z okazji ustanowionego przez ONZ Światowego Dnia Żywności polskie banki żywności.

Happeningi i tzw. strajki żywnościowe zaplanowano m.in. w Krakowie, Częstochowie, Kielcach, Poznaniu, Olsztynie, Elblągu i Białymstoku. W różnych miastach przy supermarketach przewiduje się pokazy, jak przygotować posiłki, aby nie marnować jedzenia. Szkoły organizują specjalne warsztaty dla uczniów.

marnowanie żywności, raport Nie marnuj jedzenia 2015, Federacja Polskich Banków Żywności

Polacy marnują tony żywności. Kosze pełne jedzenia

Blisko 2 mln ton żywności rocznie marnuje się w polskich domach. Najwięcej wyrzuca się pieczywa, owoców, wędlin, warzyw oraz jogurtów - wynika z ogłoszonego raportu "Nie marnuj jedzenia 2015", przygotowanego przez Federację...

W Polsce sami konsumenci wyrzucają na śmietnik około 2 mln ton jedzenia - tyle, ile byłoby w stanie wyżywić 2 mln ludzi - podkreślił w rozmowie z PAP Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności. - W naszych najnowszych badaniach 60 proc. społeczeństwa przyznało się, że marnuje żywność, więc świadomość marnowania jedzenia jest - zauważył.

Uznał, że warto do poszerzenia wiedzy zaangażować szkoły, bo pod wpływem edukacji kolejne pokolenia będą zwracały uwagę na przyczyny marnowania żywności i będzie go mniej.

- W zasadzie wszystkie grupy społeczne zgadzają się, że problem marnowania żywności jest bardzo istotny i powinno się mu poświęcić zdecydowanie więcej uwagi, szczególnie w edukacji szkolnej - dodał.

Borowski wskazał też kilka zaleceń, które pomagają nie marnować żywności. Radził m.in. dokładne planowanie zakupów i jadłospisu, sprawdzanie, czy produkty trzymane w domu są dobrze przechowywane, zwracanie uwagi jak duże porcje nakłada się w czasie posiłków i wykorzystywanie resztek obiadowych.

Banki żywności w Polsce powstały na początku lat 90. XX wieku. To organizacje, których misją jest zagospodarowanie żywności wyprodukowanej w nadmiarze na cele społeczne - dla grup, których nie stać na przygotowanie posiłków.
indeks cen FAO, zboża, artykuły mleczarskie

FAO: żywność podrożała po kilkunastu miesiącach

Indeks światowych cen żywności FAO wyniósł we wrześniu 156,3 pkt. i przez miesiąc wzrósł o 0,8 proc. (1,2 pp.). Stawki były jednak o 18,9 proc. niższe niż o tej porze przed rokiem.   Indeks FAO spadał od kwietnia 2014 r. z uwagi...

Obecnie we wszystkich województwach działają 32 takie banki. Mają własne magazyny, chłodnie, mroźnie, czy samochody do przewozu produktów chłodniczych. Współpracują z różnymi firmami, produkującymi i dystrybuującymi jedzenie.

- Tylko w roku 2014 banki żywności zagospodarowały 47 tys. ton produktów, które trafiły do osób potrzebujących za pośrednictwem 4 tys. organizacji i instytucji. Banki żywności nie zajmują się bowiem samodzielnie rozdawaniem tej żywności, ale znajdują partnerów społecznych, działających lokalnie - przypomniał Borowski.

Żywność z banków żywności trafia m.in. do niepełnosprawnych, seniorów, dzieci, rodzin wielodzietnych oraz bezdomnych.

Banki żywności ponadto zajmują się edukacją, jak nie marnować jedzenia i prawidłowo się odżywiać. Od czerwca 2015 do kwietnia 2016 mają zaplanowane zorganizowanie 4 tys. warsztatów dla uczniów i osób starszych.

Światowy Dzień Żywności Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ustanowiła go w 1979 r. Obchodzony jest co roku 16 października. Dzień ma służyć pogłębieniu wiedzy o globalnych problemach żywnościowych i wzmocnieniu poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem w różnych regionach Ziemi.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu