Są wytyczne dla rolników. Chodzi m.in. o obgryzanie ogonów u świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-07-2023,13:45 Aktualizacja: 24-07-2023,14:54
A A A

Hodowli trzody chlewnej dotyczą wytyczne dla rolników i doradców rolniczych, przekazane przez głównego lekarza weterynarii.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie poinformowało, że w serwisie Inspekcji Weterynaryjnej (tutaj) zostały umieszczone wytyczne głównego lekarza weterynarii, opracowane z inicjatywy ministerstwa rolnictwa w celu wdrożenia zaleceń Komisji Europejskiej, dotyczące analizy ryzyka związanej z zagrożeniem występowania obgryzania ogonów u świń oraz stosowania materiałów wzbogacających środowisko dla świń.

ASF, program bioasekuracji, MRiRW, wirus ASF, strefy objęte ograniczeniami, progam zwalczania ASF, Robert Telus

Wymagania dla gospodarstw utrzymujących świnie na własny użytek

Zmniejszone wymagania bioasekuracji dotyczą gospodarstw utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że nie wszystkie zostały zniesione. Zmiany przepisów polegające...

Jak podkreśla CDR, opracowane wytyczne są skierowane przede wszystkim do rolników jako pomoc przy wdrażaniu zaleceń Komisji (UE) 2016/336 z 8 marca 2016 r. w sprawie stosowania dyrektywy Rady 2008/120/WE ustanawiającej minimalne normy ochrony świń (w odniesieniu do środków ograniczających potrzebę obcinania ogonów) oraz przepisów rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej, tj.:

- par. 21 - Świniom zapewnia się stały dostęp do materiałów i przedmiotów absorbujących ich uwagę, w szczególności słomy, siana, drewna i trocin, o jakości niewywierającej szkodliwego wpływu na ich zdrowie.

- par. 23.5. - Przed wykonaniem zabiegów, o których mowa w ust. 4 (redukcją kłów u prosiąt i knurów; obcinanie części ogona), podejmuje się środki zapobiegające okaleczeniu świń, w szczególności zmieniając warunki ich utrzymywania.

Wspomniane wytyczne są dostępne tutaj:

przeprowadzania analizy ryzyka dotyczącej zagrożenia wystąpieniem obgryzania ogonów u świń

stosowania materiałów wzbogacających środowisko dla świń

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu