Referendum ws. Puszczy Białowieskiej zatwierdzone przez radnych. Wojewoda skierował sprawę do prawników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Izabela Próchnicka PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
29-05-2024,8:30 Aktualizacja: 29-05-2024,8:36
A A A

Prawnicy sprawdzą, czy pytanie, na które mieliby w referendum nt. zarządzania Puszczą Białowieską odpowiedzieć mieszkańcy powiatu hajnowskiego, spełnia kryterium formalno-prawne - poinformował we wtorek wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

We wtorek rada powiatu hajnowskiego przyjęła uchwałę ws. przeprowadzenia 14 lipca na terenie wszystkich gmin w tym powiecie referendum lokalnego ws. sposobu zarządzania Puszczą Białowieską.

Referendum zainicjowała grupa "Inicjatywa Mieszkańców Regionu Puszczy Białowieskiej". Wniosek w tej sprawie inicjatorzy złożyli do hajnowskiego starostwa pod koniec kwietnia.

Pytanie referendalne ma brzmieć: "Czy popierasz funkcjonujący od stu lat model zarządzania Puszczą Białowieską: - realizowany przez administrację Lasów Państwowych i Białowieskiego Parku Narodowego; przy udziale samorządów i społeczności lokalnej; w oparciu o funkcjonujące przepisy prawa o gospodarce leśnej, łowieckiej i o ochronie przyrody, z zachowaniem możliwości korzystania przez mieszkańców regionu z dobrodziejstw Puszczy Białowieskiej".

wiceminister klimatu, mkiś, dorożała, puszcza białowieska

Wiceszef MKiŚ: "konstytucja" dla Puszczy Białowieskiej nie będzie jedną ustawą. Ma to być zestaw działań

"Konstytucja dla Puszczy Białowieskiej" nie będzie jedną ustawą, ma być to zestaw działań, także prawnych, które mają lepiej chronić to dziedzictwo, a także dać lokalnym społecznościom możliwość rozwoju w oparciu o...

Wojewoda Jacek Brzozowski poinformował, że poprosił o opinię na temat tego pytania biuro nadzoru w urzędzie wojewódzkim.

"Przekazałem to prawnikom w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, którzy mają sprawdzić pod względem formalno-prawnym treść pytania, formę zadania pytania i wszystko, co jest z tym związane. W momencie, kiedy otrzymam opinię prawną, podejmę decyzję w tej sprawie" - powiedział Jacek Brzozowski.

Zaznaczył, że nie chodzi o analizę całej uchwały przyjętej ws. referendum przez radę powiatu hajnowskiego, ale o ocenę, czy treść i konstrukcja pytania referendalnego spełniają kryteria pytania referendalnego. "Tylko to biorę pod uwagę" - zaznaczył Brzozowski.

Wojewoda dodał, że zastanowi się także nad tym, czy referendum w powiecie hajnowskim, w kontekście zapowiedzianych przez rząd działań wzmacniających ochronę polskiej granicy wschodniej pod nazwą "Tarcza Wschód", w ogóle jest zasadne. "Będę się zastanawiał na pewno, ale pozwólcie państwo, że - biorąc pod uwagę powagę, odpowiedzialność za słowo, jednak wagę i powagę sytuacji - dopiero, kiedy będą wszystkie analizy prawne, będę z pełną odpowiedzialnością (...) zajmował stanowisko" - powiedział dziennikarzom Brzozowski.

Pomysł na referendum ws. Puszczy Białowieskiej pojawił się po prezentacji w lutym na posiedzeniu senackiej komisji klimatu i środowiska projektu ustawy, który zakłada ochronę puszczy w formie - jak wtedy informowano - takiej jak park narodowy. Obecnie 10 tys. ha polskiej części Puszczy Białowieskiej stanowi Białowieski Park Narodowy, resztą zarządzają Lasy Państwowe (trzy nadleśnictwa: Białowieża, Browsk i Hajnówka). W projekcie, prezentowanym na senackiej komisji, była mowa m.in. o likwidacji nadleśnictw. Uczestniczący w tej komisji samorządowcy z powiatu hajnowskiego podnosili, że projekt nie był z nimi konsultowany.

dorożała, lasy, kontrola społeczna, projekt ustawy

MKiŚ: projekt ustawy dotyczący kontroli społecznej nad lasami złożony do kancelarii premiera

Do kancelarii premiera został złożony projekt ustawy dotyczący kontroli społecznej nad lasami - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Wyjaśnił, że projekt zakłada zwiększenie roli organizacji...

Ministerstwo klimatu odpowiadało potem wielokrotnie, że projekt prezentowany w Senacie nie jest nigdzie procedowany w żadnej formule, jest projektem społecznym, nie jest też projektem ani ministerstwa, ani rządu, nie ma go w obiegu prawnym.

Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska informowała, że są kontynuowane prace nad tzw. zintegrowanym planem zarządzania obiektem światowego dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska (od Polski tego planu wymaga UNESCO - przyp. PAP), a równolegle ministerstwo prowadzi swoje prace nad ustawą, tzw. konstytucją dla puszczy. Tłumaczyła, że ta konstytucja ma uporządkować kwestie związane z zarządzaniem puszczą. Ministerstwo założeń tej konstytucji dotąd nie przedstawiło. Informowało także, że nie są prowadzone prace nad powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego.

Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. puszczy podpisało się ponad 4,3 tys. osób, przyjęto 4,1 tys. z tych podpisów.

W ostatnich tygodniach, podczas seminarium online Instytutu Ochrony Środowiska-PIB - w ramach kontynuacji prac nad zintegrowanym planem zarządzania dla Puszczy Białowieskiej - podano informację, że do zarządzania puszczą, ze względu na trudną sytuację geopolityczną za wschodnią granicą, ma być włączona Straż Graniczna.

Poleć
Udostępnij