Rada Dialogu Społecznego w Rolnictwie jest już historią

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | zacharuk@apra.pl
05-02-2020,10:50 Aktualizacja: 05-02-2020,19:03
A A A

Okazuje się, że 18 grudnia 2019 r. Jan K. Ardanowski podpisał zarządzenie, którym uchylił wcześniejsze zarządzenia ministra Krzysztofa Jurgiela powołujące Radę Dialogu Społecznego w Rolnictwie.

Twór, który miał w zamyśle Jurgiela być platformą do dyskusji i wypracowywania ciekawych rozwiązań, od początku miał problemy. Chociaż debatowano w ramach 10 zespołów eksperckich, niewiele udało się załatwić. Zresztą ówczesny minister rolnictwa, który 6 kwietnia 2016 r. powołał do życia radę, nie przywiązywał specjalniej wagi do przedstawianych rekomendacji.

kontrola w gospodarstwach, rolnictwo

Rolnik kontrolowany jak nikt inny. Inspekcja za inspekcją

Tylko pod ministra rolnictwa podlega 8 jednostek, które mogą kontrolować rolników. Jeśli dodać do tego pozostałe z takimi kompetencjami, wychodzi na to, że polscy gospodarze mogą się spodziewać inspektorów w każdym zakątku...
Pierwszym przewodniczącym rady był Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. Wiceprzewodniczącymi zostali wybrani: Agnieszka Maliszewska (Polska Izba Mleka) oraz Adam Stępień z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju. Po dwóch latach na stanowisku przewodniczącego Wierzbickiego zastąpiła Agnieszka Maliszewska.

W pracach rady uczestniczyli przedstawiciele branżowych organizacji sektora rolno-spożywczego, związków zawodowych rolników indywidualnych i społeczno-zawodowych organizacji rolników oraz samorządu rolniczego.

Po przyjściu do resortu rolnictwa Jana Krzysztofa Aradaowskiego, prace rady zostały praktycznie zamrożone. Oficjalnie rada jednak nadal istniała, więc pod koniec ubiegłego roku Ardanowski postanowił ostatecznie zamknąć ten rozdział. W piśmie przesłanym do organizacji rolniczych 8 stycznia br. poinformował, że "Rada Dialogu Społecznego w Rolnictwie odegrała znaczącą rolę w okresie swojej działalności, podejmowała uchwały i wypracowała szereg stanowisk, które stanowiły wsparcie działań resortu, związanych z rozwojem rolnictwa i gospodarki żywnościowej".

Rada Dialogu Społecznego, MRiRW, resort rolnictwa, Krzysztof Jurgiel, organizacje rolnicze

Minister Jurgiel powołał Radę Dialogu Społecznego w Rolnictwie

6 kwietnia na mocy stosownego zarządzenia minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel powołał do życia Radę Dialogu Społecznego w Rolnictwie, która ma być organem doradczym resortu. "W najbliższych dniach  zostanie wysłane do organizacji...
To bardzo dyplomatyczne sformułowania, biorąc pod uwagę, że rada od początku była traktowana przez ministra Ardanowskiego jako ciało obce, ponieważ została powołana przez jego poprzednika, z którym nie ma najlepszych relacji. Dowodem na to, że projekt rady został praktycznie natychmiast zakopany było stworzenie Porozumienia Rolniczego, w ramach którego miał toczyć się dialog.

"Politykom rady eksperckie i merytoryczne nie są do niczego potrzebne. Sami wiedzą najlepiej co jest potrzebne dla gospodarki rolno-spożywczej. Ministrowie powołują rady jako wentyle bezpieczeństwa dla upustu frustracji związków i organizacji rolniczych. Jak tylko dostrzegają, że niektórzy członkowie rady traktują swoją misję zbyt poważnie i zaczynają naprawdę doradzać i stają się zbyt niezależni, ministrowie natychmiast je rozwiązują" - napisał w liście otwartym Tadeusz Wojciechowski, prezes zarządu Polskiego Forum Bezpieczeństwa Żywności, a także były przewodniczący Zespołu Bezpieczeństwa i Jakości Żywności RDS.

Ujawniono efekty pracy Porozumienia Rolniczego. 180 zaleceń i rekomendacji

Porozumienie Rolnicze wypracowało ok. 180 zaleceń i rekomendacji dla rolnictwa, które są analizowane przez MRiRW i znajdą odzwierciedlenie w przepisach prawnych - mówił szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, omawiając we...
Komentując prace Porozumienia Rolniczego podkreślił, że te "nie ma żadnego umocowania prawnego". "Dlatego właśnie teraz jest czas dla organizacji pozarządowych, niezależnych od ministra, które mogą śmiało artykułować swoje potrzeby i stawiać właściwe diagnozy bez lęku, że minister je zaknebluje lub rozwiąże" - zaznaczył Wojciechowski.

Swoje stanowisko ma rozwinąć 5 lutego o godz. 11, gdy w warszawskim Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zorganizuje spotkanie w ramach think tanku Fundacji Polskie Forum Bezpieczeństwa Żywności. "Zamiast Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie, rozwiązanej przez ministra rolnictwa, możemy definiować zagrożenia oraz artykułować potrzeby w ramach Społecznej Rady Dialogu w Rolnictwie" - zachęca do udziału w spotkaniu Tadeusz Wojciechowski.

Wiadomo, że kwestie, które zamierza poruszyć podczas spotkania to rozporządzenie 2017/625, brak aktów delegowanych i wykonawczych oraz konsekwencje dla inspekcji i przemysłu. Poza tym ma odbyć się dyskusja na temat sytuacji dużych dzierżawców rolnych, podatku cukrowego, a także rozwiązań w zakresie ASF.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu