Ujawniono efekty pracy Porozumienia Rolniczego. 180 zaleceń i rekomendacji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-09-2019,9:10 Aktualizacja: 18-09-2019,16:55
A A A

Porozumienie Rolnicze wypracowało ok. 180 zaleceń i rekomendacji dla rolnictwa, które są analizowane przez MRiRW i znajdą odzwierciedlenie w przepisach prawnych - mówił szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, omawiając we wtorek efekty Porozumienia Rolniczego.

Ardanowski mówił, że w ramach Porozumienia pracowało 10 zespołów tematycznych, spotykając się kilkadziesiąt razy. Podkreślał, że ponad 160, czyli ogromna większość organizacji rolniczych przystąpiła do Porozumienia.

porozumienie rolnicze, jan krzysztof ardanowski, andrzej duda, krir, COPA-COGECA

Prezydent weźmie udział w pierwszym spotkaniu Porozumienia Rolniczego

Andrzej Duda w środę weźmie udział w inaugurującym spotkaniu Porozumienia Rolniczego, które ma pomóc w debacie nad zmianami w polskim rolnictwie. Porozumienie Rolnicze swoim patronatem objął właśnie prezydent. Jak mówił...
- Jestem przekonany o tym, że najlepszym mechanizmem jest uzgadnianie kierunków bezpośrednio z samymi zainteresowanymi czyli z rolnikami, ale również z konsumentami - podkreślał minister.

Zaznaczył, że część propozycji, o których mówiono podczas prac zespołów, znalazło się w ustawach. Np. jednym z postulatów zgłaszanych od dawna było zwiększenie kontroli nad jakością żywności i dziś Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, która domyka system takiej kontroli poprzez włączenie do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych obowiązki Inspekcji Handlowej.

Porozumienie Rolnicze to forum dialogu nt. problemów występujących w rolnictwie. Według resortu zadaniem Porozumienia jest umożliwić poprzez rozmowy między uczestnikami rynku żywnościowego (rolników, przetwórców, handel i konsumentów) wypracowanie rozwiązań najlepszych dla wszystkich tych grup.

Tyle dostają polscy rolnicy, czyli zróżnicowana wysokość dopłat w UE

Średnie dopłaty bezpośrednie dla rolników w UE wynoszą 259 euro do hektara, ale w UE są i tacy rolnicy, do których trafia ponad 400 euro. Polacy otrzymują nieco ponad 200 euro. Komisja Europejska chce zmniejszać te różnice, ale...
Jedną z wielu propozycji zespołów było uporządkowanie regulacji dotyczących systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, doprecyzowanie zapisów związanych z umową sprzedaży owoców i warzyw, wprowadzenie rozwiązań w zakresie rzeźni rolniczych, gdzie mógł być prowadzony ubój zwierząt na małą skalę, dywersyfikacja źródeł białka paszowego czy przejęcie nadzoru nad spółkami wodnymi przez gminy oraz skuteczne egzekwowanie należności na rzecz spółek - wyliczał dyrektor departamentu spraw społecznych i oświaty MRiRW Robert Jakubik.

W opinii ministra Ardanowskiego, najważniejszymi rozwiązaniami, które przyniosą stabilizację rynków rolnych jest utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej, która jest "budowana w oparciu o zasoby i organizacyjny stan Krajowej Spółki Cukrowej, która zostanie dokapitalizowana i zwiększona o inne zakłady z różnych branż rolniczych".

Istotnym elementem - zdaniem ministra - jest przejrzystość rynkowa, chodzi o ustawę o znakowaniu żywności, i możliwość stosowania nazwy "produkt polski" czy oznaczenia "flagą" lub znakiem "produkt wolny od GMO" i kontrolowanie poprawności oznaczeń (projekt ustawy o IJHARS). Dodał, że "trzecim działaniem, co do którego nie ma prostej ustawy prawnej, jest zwiększenie roli rolników w rynku".

[WIDEO] Konferencja prasowa dot. Porozumienia Rolniczego w resorcie rolnictwa 17 września

susza rolnicza, pomoc suszowa, krajowa rada Izb Rolniczych, pomoc de minimis

Rolniczy samorząd obawia się o pomoc suszową

Według Krajowej Rady Izb Rolniczych zmiany w przepisach budzą niepokój, że poszkodowani przez tegoroczną suszę producenci rolni nie otrzymają pomocy na ubiegłorocznym poziomie. KRIR wystosowała do premiera sprzeciw w związku z...
Przekonywał, że nie może być tak, by rolnik był najsłabszym ogniwem. Jest to kwestia organizowania się poziomego tj. łączenia się rolników w grupy o różnej formie prawnej, także w formie spółdzielczej. A także integracji pionowej czyli wchodzenia rolników jako udziałowców, akcjonariuszy do istniejących podmiotów na rynku.

Porozumienie może być wspólnym elementem, który doprowadzi do wspólnej reprezentacji rolników wobec różnych instytucji i organizacji - mówił obecny na konferencji prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Jego zdaniem, dobrze się stało, że podczas pracy w zespołach, każdy z uczestników mógł powiedzieć o tym co go boli. Część postulatów wypracowanych przez zespołu została już wdrożona, na inne potrzeba czasu, a niektórych w ogóle się nie da, bo nie pozwala prawo, ale najważniejsza jest rozmowa - podsumował.

Pierwsze posiedzenie Porozumienia Rolniczego, które odbyło się w lutym br. otwierał prezydent Andrzej Duda. Podkreślił on wówczas, że "nasza gospodarka opiera się na rolnictwie i że ono musi być wspierane".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj