Produkują miód na dachu urzędu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2016,13:30 Aktualizacja: 22-06-2016,14:01
A A A

Pięć pszczelich rodzin od początku czerwca zamieszkało na dachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego przy placu Teatralnym w Toruniu. Owady są pod fachową opieką.
 
Piotr Całbecki, marszałek województwa ufa, że pszczoły na stałe zadomowią się na dachu budynku. - Liczymy, że więcej podobnych pasiek pojawi się również w innych miastach regionu. To dobry sposób na promocję pszczelarstwa oraz walkę z groźnym zjawiskiem masowego wymierania tych pożytecznych owadów - podkreśla.  

pszczoły, populacja pszczół, pszczoły samotnice, zadrzechnie

Pszczoły reagują na ocieplanie klimatu. Rośnie ich populacja

Po ustąpieniu ostatniego zlodowacenia, w trakcie globalnego ocieplenia klimatu, populacje pszczół znacznie rozprzestrzeniły się - dowodzą naukowcy na łamach pisma "Journal of Hymenoptera Research". Badania prowadzono na...

Pięć uli do tej oryginalnej pasieki przekazał nieodpłatnie Tomasz Łysoń, producent sprzętu pszczelarskiego. Zasiedlono je trzema rodzinami pszczelimi przy pomocy pasieki hodowlanej z ODR Zarzeczewo oraz prezesów regionalnych związków pszczelarzy z Bydgoszczy i Włocławka.

Fachową opiekę nad nowymi mieszkańcami urzędu marszałkowskiego zapewnia Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu. - Zadbaliśmy o to, aby ule zasiedlone były przez łagodny gatunek owadów. Idea, jaka przyświecała temu celowi, to popularyzacja roli pszczoły miodnej w środowisku miejskim. Zapewniam, że owadom nie stanie się krzywda, ponieważ umieją świetnie adaptować się do nowych warunków, także miejskich - przekonuje Tadeusz Dussa, prezes toruńskiego RZP.

"Na świecie obserwuje się katastrofalne, masowe wymieranie pszczół, które dotyka także i Polskę. Ekolodzy przypominają, że zawartość co czwartej łyżki na naszym stole, w końcowym efekcie, zawdzięczamy pracy tych owadów. Albert Einstein mówił, że gdy umrze ostatnia pszczoła, życie na ziemi zaniknie w ciągu 4 lat. Zakładamy, iż 200 tysięcy pszczół na dachu urzędu wyprodukuje krystalicznie czysty miód. Potwierdziły to badania przeprowadzone w Instytucie Ogrodnictwa w Puławach na produktach z wyżej wymienionych pasiek w Polsce" - czytamy we wspólnym komunikacie toruńskiego RZP oraz biura prasowego UMWK-P.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement Advertisement