Polska żywność podbija kolejne rynki. Wartość eksport ciągle rośnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-10-2017,10:10 Aktualizacja: 04-10-2017,16:38
A A A

Polska żywność cieszy się coraz większym uznaniem na europejskich i światowych rynkach. Według ministerstwa rolnictwa tegoroczna wartość eksportu w tym sektorze przekroczy 25 mld złotych.

- Wspieramy otwieranie nowych rynków i budowanie relacji, a także nadzorujemy kampanie, które mają zwrócić uwagę zagranicznych konsumentów na polskie produkty. Jeśli chodzi o owoce i warzywa, to w tej chwili prowadzonych jest dziewięć akcji na europejskich rynkach - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Paweł Kocon z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

eksport żywności, polska żywność, eksport żywności do azji i afryki

Producenci żywności szukają nowych rynków zbytu. Kierunek Afryka i Azja

Najważniejszymi odbiorcą polskiej żywności są od lat nasi sąsiedzi zza Odry. Rośnie jednak znaczenie nowych rynków Azji i Afryki, gdzie bogaci się klasa średnia. Bez eksportu polska branża producentów żywności po prostu nie mogłaby...

Nasze produkty rolno-spożywcze są coraz bardziej rozpoznawalne na rynkach zagranicznych. Potwierdzają to statystyki dotyczące wywozu. Według najnowszych danych, które podał pod koniec września Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa wartość eksportu żywności w tym roku przekroczy 25 mld złotych. Polskie towary sprzedawane są do 74 państw świata.

Choć głównym partnerem pozostaje Unia Europejska (m.in. Niemcy, Wielka Brytania i Czechy), z roku na rok wzrasta również wywóz do krajów Azji i Afryki, Ameryki Południowej czy Australii.

Wśród hitów eksportowych są m.in. jabłka, drób, żywiec i mięso wołowe, pszenica, produkty zbożowe, przetwory mleczne, warzywa i owoce oraz soki owocowe. Rodzimym eksporterom sprzyja moda na produkty ekologiczne i regionalne. Misje gospodarcze czy międzynarodowe targi żywności są dla nich szansą na znalezienie nowych rynków zbytu.

- Cały czas prowadzone są misje, spotkania wyjazdowe. Zachęcamy producentów, żeby jeździli na targi z ministerstwem czy z KOWR. Przez lata polska branża była trochę rozproszona: osobno mleko, osobno drobiarze, osobno wołowina. Dlatego prowadzona jest polityka pod hasłem "Polska smakuje". Budujemy stoiska narodowe, zachęcamy wszystkie branże, żeby współtworzyły je razem z nami, żeby pokazać, że jesteśmy bogaci w wiele różnych produktów - mówi Kocon.

[WIDEO] Mówi Paweł Kocon, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa


skażone jaja, afera z jajami, fipronil, kury, drób, komisja europejska, Vytenis Andriukaitis

Oszuści na rynku żywności muszą się mieć na baczności

Szybszy przepływ informacji o skażeniach żywności, lepsza koordynacja działań oraz wspólne ćwiczenia - to niektóre ze środków zaproponowanych przez KE i państwa członkowskie w reakcji na zatrucie jaj fipronilem w lipcu. - Chcę...

Dla polskich producentów i eksporterów szansą na rozwój jest sprzedaż do Chin oraz Nowy Jedwabny Szlak - potężny projekt gospodarczy, ekonomiczny i geopolityczny, który zakłada utworzenie szlaków handlowych łączących Europę i Państwo Środka.

Krajowi producenci upatrują w tym wielkim kraju szansy na utrzymanie wysokiej sprzedaży zagranicznej, tym bardziej, że od 2014 roku obowiązuje rosyjskie embargo na pochodzące z Polski warzywa i owoce. Eksport jabłek do Chin jest możliwy od listopada 2016 roku i według szacunków w ciągu 5 lat może sięgnąć 100 tys. ton rocznie.

- Jest bardzo wiele produktów, o które walczymy, aby móc wysyłać na rynek chiński czy inne azjatyckie. Są wśród nich m.in. mleko i drób. Prowadzimy naprawdę dużo działań, dlatego zachęcam do opracowań KOWR, w których opowiadamy o tym, gdzie jesteśmy obecni, z jakimi produktami i kampaniami - zapewnia Kocon.

podwójna jakość żywności, żywność, Vera Jourova, komisja europejska

Bruksela widzi problem podwójnej jakości żywności. I grozi korporacjom

Komisja Europejska opublikowała zbiór wytycznych dla państw członkowskich, aby lepiej walczyły ze zjawiskiem podwójnych standardów żywności w UE. Bruksela zachęca korporacje do porzucenia tych praktyk i grozi ujawnianiem...

Produkty rolno-spożywcze są też promowane na krajowym rynku. Przed Wielkanocą, wystartowała ogólnopolska kampania pod hasłem "Polska smakuje każdego dnia". Jej celem jest zwrócenie uwagi konsumentów na wysokiej jakości towary i zachęcanie do poszukiwania ich w trakcie zakupów.

- Staramy się zebrać całą branżę pod jednym szyldem i jednym hasłem. Tak jak w poprzednich latach w kolejnych także chcemy promować rolnictwo w kraju pod hasłem: "Polska smakuje", a na rynkach zagranicznych "Poland Tastes Good". W ramach programów branżowych zachęcamy, aby z tego znaku korzystać - mówi ekspert.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa działa od początku września. Instytucja przejęła zadania i zastąpiła działające dotychczas Agencję Rynku Rolnego oraz Agencję Nieruchomości Rolnych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu