Polska gospodarka rozwija się i awansuje w rankingu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-09-2016,11:30 Aktualizacja: 30-09-2016,11:55
A A A

Polska gospodarka jest coraz bardziej konkurencyjna i w 2016 roku awansowała o 5 lokat na 36. miejsce - wynika z tegorocznego raportu Światowego Forum Gospodarczego (WEF), zaprezentowanego w Narodowym Banku Polskim.

"Globalny raport konkurencyjności 2016-17" prezentuje wyniki badań, przeprowadzanych corocznie przez WEF i ma kluczowe znaczenie dla decyzji zagranicznych inwestorów - poinformował w środę NBP. W rankingu wzięło udział 14 tys. firm z 138 państw, w tym 214 z Polski. Badanie zostało przeprowadzone w okresie luty-kwiecień 2016 r.

Mateusz Morawiecki, gospodarka, rząd PiS, wzrost gospodarczy

Morawiecki: konieczna zmiana modelu gospodarczego

System oparty na kredytach i konsumpcji nigdy nie doprowadził do sukcesu gospodarczego. Musimy w Polsce postawić na nowy model gospodarki, oparty o oszczędności, inwestycje i innowacje - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas gali...

Najbardziej konkurencyjne gospodarkę świata ma według raportu Szwajcaria, wyprzedzająca Singapur i Stany Zjednoczone. Kolejne miejsca zajmują Holandia, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, Japonia, Hongkong, Finlandia, Kanada, Dania i Tajwan.

Jacek Bartkiewicz, wiceprezes NBP mówił podczas prezentacji raportu, że NBP bierze udział w badaniu od 2009 roku i jest partnerem WEF. Rola banku w badaniu polegała na tym, jak mówił, że jego przedstawiciele brali udział w zbieraniu danych od przedsiębiorców, spotykając się z zarządami firm.

W tegorocznej edycji raportu Polska zajęła 36 miejsce, awansując o pięć miejsc w porównaniu do 2015 roku. - To najlepsze miejsce Polski w historii tego badania - podkreślał prof. Piotr Boguszewski z NBP, który koordynuje badanie WEF dla Polski. Nasza pozycja, jak dodał, poprawiła się już drugi raz z rzędu.

Bank centralny zwraca uwagę, że polską gospodarkę nadal, podobnie jak litewską (35 miejsce), łotewską (49 miejsce) i słowacką (65 miejsce) zakwalifikowano do grupy przejściowej, która aspiruje do grupy państw najbardziej konkurencyjnych dzięki przewagom innowacyjnym.

- Zbliżamy się do trzeciej ligi - zaznaczył Boguszewski. Naszym celem, jak dodał Bartkiewicz, powinno być gonienie Czech i Estonii.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj