Polska awansowała w Indeksie Wolności Gospodarczej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-02-2016,11:40 Aktualizacja: 02-02-2016,12:13
A A A

Polska awansowała z 42 na 39 miejsce w Indeksie Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i The Wall Street Journal. To kolejny z rzędu odczyt indeksu, w którym nasz kraj poprawił wynik.

To najlepszy w historii tego raportu wynik Polski, która począwszy od 2012 roku poprawiła swoją pozycję o 5,1 pkt. W tegorocznym zestawieniu na szczególną uwagę zasługuje poprawa w zakresie praw własności (+5), poziomu korupcji (+1), warunków dla biznesu (+1,4), polityki monetarnej (+3,9) oraz wolności inwestycyjnej (+5). Stosunkowo słabo wypadamy jednak, jeśli chodzi o wielkość sektora publicznego i fiskalizm.

konsumpcja, popyt, wzrost gospodarczy

Popyt krajowy czynnikiem wzrostu gospodarczego w 2015 r.

Popyt krajowy związany przede wszystkim z konsumpcją, mniej z eksportem, był głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w 2015 r. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny w "Informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej...

- Bardzo dobrze, szczególnie w perspektywie od 1995 roku, jesteśmy oceniani w zakresie otwartości rynku i polityki monetarnej, jednak wiele pracy jest do zrobienia w zakresie wydatków publicznych i rynku pracy. Wyżej od nas plasują się w tym zakresie nasi sąsiedzi: Litwa, Niemcy oraz Czechy - powiedział podczas prezentacji raportu Marcin Nowacki z Warsaw Enterprise Institute.

Jak dodał, z punktu widzenia podążania Polski w kierunku kraju w pełni wolnego gospodarczo ważne są zdyscyplinowanie finansów publicznych, uelastycznienie rynku pracy, niższe opodatkowanie pracy oraz przejrzyste prawo gospodarcze.

Obecny na konferencji Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju powiedział, że podobnie jak w przypadku rankingu Banku Światowego "Doing Business", warto zająć się tymi pozycjami indeksu, w których Polska ma najgorszą pozycję. Podkreślił jednak, że 70 proc. legislacji powstaje w Brukseli.

Jak wynika z raportu, w rankingu krajów europejskich w czołówce utrzymują się: Szwajcaria - 81,0 pkt; Irlandia - 77,3; Estonia - 77,2; Wielka Brytania - 76,4 oraz Dania - 75,3.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy, stan polskiej gospodarki, elastyczna linia kredytowa

MFW: Polska gospodarka ma silne fundamenty

Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego oceniła, że Polska nadal kwalifikuje się do elastycznej linii kredytowej (FCL). Na wniosek władz w Warszawie obniżono kwotę FCL do około 16,6 mld euro. Ponadto polskie władze wyraziły zamiar...

W Europie jest obecnie 5 gospodarek o bardzo ograniczonej wolności gospodarczej - Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Grecja oraz Rosja oraz 2 gospodarki, gdzie wolność jest tłumiona - Ukraina oraz Białoruś.

Analizowana jako całość, Europa wciąż zmaga się z barierami administracyjnymi, wysokimi kosztami pracy, wysokimi obciążeniami podatkowymi oraz problemami w zarządzaniu finansami publicznymi.

W czołówce światowej rankingu, jako kraje w pełni wolne gospodarczo, znajdują się niezmiennie: Hongkong - 88,6; Singapur - 87,8; Nowa Zelandia - 81,6; Szwajcaria - 81,0 oraz Australia - 80,3. W badaniu brano pod uwagę 178 państw.

Indeks Wolności Gospodarczej przygotowywany jest przez The Heritage Foundation i The Wall Street Journal od ponad 20 lat. Celem Indeksu Wolności Gospodarczej jest katalogowanie państw według rozwiązań, polityk realizowanych w celu zwiększania wolności gospodarczej, a tym samym promowania rozwoju i pomnażania dobrobytu narodów.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu