Polska apeluje o niższy VAT na książki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-03-2015,14:35 Aktualizacja: 21-03-2015,16:43
A A A

Cztery kraje: Francja, Niemcy, Polska i Włochy zwróciły się z apelem do Komisji Europejskiej o bezzwłoczne działania w celu przyjęcia obniżonych stawek VAT na książki, w tym na e-booki.

"Żądamy od Komisji Europejskiej, by zaproponowała bezzwłocznie ewolucję prawodawstwa europejskiego w celu zezwolenia na przyjęcie obniżonych stawek VAT na wszystkie książki, w formie materialnej i niematerialnej" - głosi komunikat opublikowany w Paryżu.

Sygnatariuszami apelu są: szefowa resortu kultury Francji Fleur Pellerin, Niemiec - Monika Grutters, Polski - Małgorzata Omilanowska oraz włoski minister Dario Franceschini.

"Książki są niezbędne dla rozwoju i obiegu wiedzy i kultury. Odgrywają decydującą rolę na rzecz różnorodności kulturowej, jednego z największych atutów Europy. Promocja czytania i literatury powinna być w centrum naszej polityki kulturalnej" - podkreśla czwórka ministrów.  

"To treść, a nie forma dostępu dla czytelnika sprawia, że książka jest książką - czy jest drukowana, czy też niematerialna. Książka pozostaje książką bez względu na formę" - uznali ministrowie.

5 marca, Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok niekorzystny dla Francji i Luksemburga dotyczący stosowania obniżonej stawki VAT na książki elektroniczne. Trybunał orzekł, że książki takie nie są towarem, lecz świadczeniem usług, dlatego te dwa kraje nie mogą na nie stosować obniżonej stawki VAT.

Sprawa dotyczy zakupu książek cyfrowych, które są dostarczane za pośrednictwem internetu rzez pobieranie lub transmisję strumieniową ("streaming") i które mogą być czytane na komputerach, tabletach, smartfonach i czytnikach książek cyfrowych.

Z materiałów Europejskiej Federacji Wydawców wynika, że obniżoną stawkę VAT dla książek drukowanych stosuje 26 z 28 państw członkowskich. Tylko Dania i Bułgaria ich nie stosują, a VAT na książki tradycyjne wynosi w tych krajach odpowiednio 25 proc i 20 proc.

Niektóre z państw mają stawkę niższą od minimalnych 5-proc. albo wręcz stosują stawkę zerową, jak Wielka Brytania czy Irlandia.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu