Policjanci biorą się za niesprawne auta i maszyny rolnicze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-09-2017,13:00 Aktualizacja: 19-09-2017,13:26
A A A

W ostatnich dniach suwalscy policjanci przeprowadzili działania pod kryptonimem "smog". Akcja miała na celu wyeliminowanie z dróg pojazdów będących w złym stanie technicznym, ze szczególnym uwzględnieniem nadmiernej emisji spalin do atmosfery.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach dokładnie skontrolowali kilkadziesiąt pojazdów, także samochodów ciężarowych. W pięciu przypadkach funkcjonariusze zatrzymali dowód rejestracyjny za nieprawidłowy stan techniczny.

policja, zanieczyszczanie jezdni, ciągnik, mandat, prace polowe

Za to rolnik może dostać mandat w wysokości 1500 zł

Nie ma wyjątków dla producentów rolnych jeśli chodzi o zakaz zanieczyszczania dróg publicznych - ocenili prawnicy. Niedawno pisaliśmy o zdarzeniu, które miało miejsce w miejscowości Zielona (powiat przasnyski, woj....
Ponadto, skontrolowany został stan trzeźwości u 161 kierujących. Co ciekawe, mundurowi nie stwierdzili przypadku kierowania pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu.

Policja przypomina, że stan techniczny pojazdu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na naszych drogach. W tym zakresie obowiązują stosowne przepisy.

  • Art. 66. ust. 1, pkt 3) ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128 z późn. zm.) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.
  • Rozporządzenie ministra infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2013 r. nr 32 poz. 951).
  • § 9. 1. Pojazd powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby:

traktor na drodze ekspresowej, mandat, policja, zagrożenia na S3

Przejażdżka traktorem zakończyła się wysokim mandatem

Nie dość, że wjechał ciągnikiem z dwiema przyczepami na drogę ekspresową, to - jak się okazało - nie miał uprawnień do kierowania takim zestawem. Mandat dostał nie tylko on. Po zgłoszeniu o ciągniku rolniczym poruszającym się drogą ekspresową S3,...
2) w spalinach pojazdu z silnikiem o zapłonie iskrowym zawartość tlenku węgla (CO), węglowodorów (CH) i współczynnik nadmiaru powietrza λ (lambda) nie przekraczały wartości podanych w tabeli "Poziomy emisji zanieczyszczeń gazowych i współczynnika nadmiaru powietrza λ", stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia, z tym że:

a) dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy do dnia 31 grudnia 1996 r., wyposażonego w silnik o pojemności skokowej poniżej 700 cm3, dopuszcza się wartości określone w kolumnie 5 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia;

b) dla pojazdu, dla którego w świadectwie homologacji potwierdzono wartości wyższe, stanowiące dla tego pojazdu kryterium oceny, wartości podanych w kolumnach 6, 7, 8, 9, 10 i 11 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia nie stosuje się;

c) wymagania dotyczące współczynnika nadmiaru powietrza λ (lambda) stosuje się do pojazdu wyposażonego w odpowiednią sondę.

Inspekcja Transportu Drogowego, kontrole ciągników rolniczych, ciągniki rolnicze, transport, mandaty, karanie rolników

"Krokodyle" rozliczają też rolników. Sypią się mandaty

Przemieszczający się traktorami rolnicy właściwie nie podlegają pod przepisy Ustawy o transporcie drogowym. Inspekcja Transportu Drogowego rozlicza jednak gospodarzy w zakresie przekroczeń zapisów kodeksu drogowego. Funkcjonariusze tej...
3) zadymienie spalin pojazdu z silnikiem o zapłonie samoczynnym, mierzone przy swobodnym przyspieszaniu silnika w zakresie od prędkości obrotowej biegu jałowego do maksymalnej prędkości obrotowej, wyrażone w postaci współczynnika pochłaniania światła, nie przekraczało: 2,5 m-1, a w odniesieniu do silnika z turbodoładowaniem 3,0 m-1, a w przypadku pojazdów wyprodukowanych po dniu 30 czerwca 2008 r. nie przekraczało 1,5 m-1.

  • Art. 132. ust. 1. pkt 1) c) ustawy - Prawo o ruchu drogowym określa, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku, policjant nie może zezwolić na używanie pojazdu przez kierującego.

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu