Niskie ceny skupu porzeczek czarnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (bea) | redakcja@agropolska.pl
15-07-2015,14:40 Aktualizacja: 15-07-2015,14:54
A A A

Przeciętna cena skupu porzeczek czarnych do mrożenia w dn. 06-07 lipca br. wyniosła 0,60 zł/kg (loco zakład) i była zbliżona do poziomu oferowanego w analogicznym okresie przed rokiem (0,57 zł/kg), jak wynika z danych IERiG Z-PIB (monitoring cen Ministerstwa Rolnictwa).

Już drugi rok z kolei rok ceny skupu tych owoców nie przekraczają poziomu 1 zł/kg. Wcześniej podobnie niski poziom cen obserwowany był w 2006 roku, kiedy średnia cena skupu porzeczek czarnych ukształtowała się na poziomie 0,68 zł/kg. Przyczyną spadku cen, według przedstawicieli branży przetwórczej, są wysokie zapasy mrożonych czarnych porzeczek i koncentratu porzeczkowego, a także słaby popyt na przetwory na rynku Unii.

Czarna porzeczka w skupie za bezcen. Plantatorzy mają dość i protestują

Wszystko wskazuje na to, że dramatycznie niskie ceny skupu czarnej porzeczki skłonią producentów owoców miękkich z województwa lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego do zaostrzenia protestu. Tak jak w zeszłym roku,...
Według prognoz dostarczonych przez Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP), tegoroczna produkcja porzeczek czarnych może wynieść ok. 80 tys. t (wobec 98 tys. t oczekiwanych w czerwcu br.).

Dla porównania w 2014 roku, według Stowarzyszenia, produkcja w Polsce ukształtowała się na poziomie 90 tys. t (The IBA Global Blackcurrant Annual Production Report), czyli była o 12,5% wyższa od prognozowanej w tym roku.

Jeśli chodzi o eksport polskich mrożonych porzeczek czarnych, w okresie od lipca 2014 r. do marca 2015 r. ukształtował się on na poziomie 21,2 tys. t. i był zaledwie o 0,9% niższy niż w analogicznym okresie przed rokiem (dane Eurostatu).

Plantatorzy czarnej porzeczki zablokowali ważną drogę krajową

Punktualnie o godz. 10 w środę kilkudziesięciu producentów czarnej porzeczki z terenu województwa lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego wyszło na drogę krajową numer 19 w miejscowości Kózki na Mazowszu. W ten sposób...

Wynikał on przede wszystkim ze spadku krajowej produkcji mrożonych porzeczek. Warto jednak zauważyć, że dynamika zmniejszenia eksportu była znacznie niższa od dynamiki spadku produkcji tych owoców w Polsce w 2014 r., zarówno w odniesieniu do danych prezentowanych przez GUS (-18%), jak też IBA (-14%).

Ceny w skupie do przetwórstwa teoretycznie powinny być wspierane sytuacją cenową na rynku przetworów m.in. porzeczki mrożonej. Według danych Foodnews, cena porzeczek mrożonych z Polski średnio w pierwszej połowie lipca kształtowała się na poziomie 0,70 euro/kg i była o 0,2 euro wyższa niż w analogicznym okresie w roku poprzednim (wzrost o 40% r/r). Analitycy BGŻ BNP Paribas prognozują, że kolejny już sezon braku opłacalności produkcji porzeczek świeżych może oznaczać zmiany w powierzchni upraw tych owoców w latach kolejnych, zmierzające w kierunku jej ograniczania.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj