Myśliwi wyłączeni spod ograniczeń. Jest decyzja rządu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
02-04-2020,14:55 Aktualizacja: 02-04-2020,15:11
A A A

Wykonywanie gospodarki łowieckiej ma się odbywać bez ograniczeń wynikających z przepisów dotyczących walki z koronawirusem. To istotna wiadomość dla myśliwych i rolników.

Jak poinformował Polski Związek Łowiecki, w nocy z 1 na 2 kwietnia ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów w pełni potwierdzające stanowisko od początku prezentowane przez łowczego krajowego co do zasadności wykonywania gospodarki łowieckiej w czasach epidemii COVID-19.

Ograniczenie w przemieszczaniu się, działalność rolnicza, praca w gospodarstwie

Rolnicy mogą się przemieszczać. A myśliwi?

Jestem rolnikiem. Czy mogę wykonywać swoją pracę normalnie? - brzmi jedno z pytań na rządowej stronie internetowej w związku z kolejnym wprowadzonymi ograniczeniami w przemieszczaniu się. Odpowiedź brzmi: tak.   Ograniczenie w przemieszczaniu...

"Co ważne, zgodnie z  par. 2 rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, lecz w zakresie dotyczącym wprost myśliwych, tj. wykonywania polowań, odstrzałów  i szacowania szkód, rozporządzenie obowiązuje od 31 marca 2020 r. Oczywiste jest zatem, że rząd wydając rozporządzenia z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu pandemii, nie miał na celu ograniczenia ustawowych praw myśliwych" - wskazuje PZŁ.

Zajrzeliśmy do projektu rozporządzenia i rzeczywiście jest tam zapis o wyłączeniu myśliwych spod obostrzeń dotyczących poruszania się.

"Zaproponowana zmiana umożliwi kontynuowanie pozyskania dzików zarówno w ramach polowań, jak i odstrzałów sanitarnych, co pozostaje kwestią priorytetową w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF). Dzik to główny rezerwuar i źródło przenoszenia ASF. Brak polowań i odstrzałów sanitarnych generować może wzrost populacji dzika, co powoduje rozprzestrzenianie się wirusa w środowisku oraz wzrost jego presji na gospodarstwa utrzymujące świnie" - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

W dokumencie jest ponadto napisane, że "przedmiotowa zmiana umożliwi ponadto szacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych oraz wypłatę należnych z tego tytułu odszkodowań oraz wykonywanie innych czynności przez myśliwych".

Zmiana nie dotyczy polowań zbiorowych, gdyż te na zwierzynę grubą (tj. dzik, sarna, jeleń, daniel, muflon) odbywają się w kraju od 1 października do 31 stycznia, zaś na ptactwo łowne sezon rozpoczyna się od 15 sierpnia.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj