Miód z Puszczy Boreckiej na prestiżowej liście

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2020,11:00 Aktualizacja: 12-05-2020,11:08
A A A

Miód lipowy z Puszczy Boreckiej został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Figuruje już na niej 45 regionalnych przysmaków z woj. warmińsko-mazurskiego.

W ocenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, miody są jedną z kulinarnych wizytówek regionu, a miód lipowy z Puszczy Boreckiej jest wśród nich wyjątkowy, bo pochodzi ze zwartego drzewostanu lipowego pradawnej puszczy.

produkcja miodu, znakowanie miodu, Pekka Pesonen, Copa-Cogeca

10 milionów uli może zniknąć. Pszczelarze chcą etykietowania miodu

Polscy i europejscy pszczelarze chcą, by KE wprowadziła obowiązek etykietowania miodu tak, by konsument wiedział, w jakim kraju został wyprodukowany. Tani, importowany miód, zwłaszcza z Chin, powoduje nieopłacalność produkcji w Europie. W...

Puszcza Borecka to jeden najcenniejszych obszarów leśnych regionu, położony we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego. Tradycja pozyskiwania miodu na tym terenie sięga czasów średniowiecza, gdy mieszkało tu pruskie plemię Jaćwingów.

Według opisu produktu na stronie resortu rolnictwa, o wyjątkowości tego miodu decyduje przede wszystkim umiejscowienie pożytków w zwartych kompleksach leśnych, przez co pszczoły nie mają dostępu do terenów rolniczych, np. z uprawami monokulturowymi.

"Lipa stanowi główną bazę pożytkową, a dodatek innych pyłków, pochodzących głównie z runa leśnego z ziół i kwiatów takich jak: koniczyna biała, trybula czy wyka, sprawia, że miód lipowy z Puszczy Boreckiej jest produktem unikatowym o niespotykanym smaku i aromacie" - podkreślono.

Na listę produktów tradycyjnych jest wpisywana żywność stanowiąca element dziedzictwa kulturowego regionu, którą wytwarza się tradycyjnymi metodami, wykorzystywanymi co najmniej od 25 lat.

tadeusz dylon, pszczelarstwo, podkarpacie, miód spadziowy, miód wiosenny

Pszczelarze liczą na dobre zbiory miodów wiosennych

- Tegoroczne zbiory miodów wiosennych mogą być lepsze niż przed rokiem - uważa Tadeusz Dylon, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie. Zadecydowała o tym poprawa pogody w ostatnich dniach. - Na początku sezonu była susza...

Wnioski o wpis składa się do urzędu marszałkowskiego, który dokonuje oceny produktu i jego zgodności z dziedzictwem kulinarnym regionu.

Decyzję o umieszczeniu na liście podejmuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest publikowana na bieżąco, na stronie internetowej resortu.

Obecnie zarejestrowane jest na niej ponad 1,9 tys. produktów, z czego 45 z woj. warmińsko-mazurskiego, które pod tym względem znajduje się na końcu listy regionów.

Wśród tradycyjnych produktów z Warmii i Mazur najwięcej jest wyrobów mięsnych, piekarniczych i cukierniczych oraz miodów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement