Minister obiecuje rolnikom sprawne liczenie dzikiej zwierzyny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-08-2020,9:00 Aktualizacja: 09-08-2020,8:36
A A A

Usprawnienie procesu szacowania liczebności zwierzyny łownej w Polsce zapowiedział na spotkaniu z samorządem rolniczym Michał Woś, minister środowiska. Skrupulatne rachunki "leśne" mają duże znaczenie dla rolników.

Z obserwacji gospodarzy w całym kraju wynika, że lasy są obecnie pełne dzikich zwierząt, a ich liczebność w dokumentach jest zdecydowanie niedoszacowana.

żurawie, straty w uprawach, dzikie ptaki, ministerstwo środowiska, Małgorzata Golińska

Żurawie stołują się na polach. Ale państwo za szkody nie zapłaci

Oszacowanie szkód i udowodnienie, że zostały wyrządzone przez żurawie, byłoby bardzo trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe - przekonuje wiceszefowa resortu środowiska. Rolnicy nie mają się więc co łudzić co do ewentualnych odszkodowań za...

To przekłada się na niższe limity odstrzałów planowych, a w konsekwencji na kieszenie rolników. Liczne populacje dzików, saren, łosi, ptactwa itd. powodują bowiem szkody w uprawach, za które później ciężko uzyskać odszkodowania lub wręcz jest to niemożliwe.

Właśnie problemy związane z szacowaniem szkód łowieckich oraz kwestia współpracy na linii rolnik-leśnik-myśliwy były poruszane w siedzibie Ministerstwa Środowiska podczas spotkania Michała Wosia, szefa resortu i Pawła Lisiaka, łowczego krajowego z przedstawicielami Krajowej Rady Izb Rolniczych - prezesem Wiktorem Szmulewiczem, wiceprezesem Mirosławem Borowskim, a także Grzegorzem Leszczyńskim, prezesem Podlaskiej Izby Rolniczej.

"Prezes Szmulewicz powiedział, że system szacowania szkód łowieckich jest wadliwy, szczególnie jeśli chodzi o udział przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego oraz trybu odwoławczego do nadleśnictwa. Poruszył również kwestię możliwości ochrony upraw rolniczych przed ptakami chronionymi i uprawnień rolników do ich płoszenia" - relacjonuje w swoim serwisie informacyjnym KRIR.

Minister w sprawie płoszenia ptaków z upraw rolniczych zapewnił, że wystąpi do dyrektora generalnego ochrony środowiska o uproszczenie procedur wydawania pozwoleń na takie działania dla rolników.

"Zapowiedział również usprawnienie procesu szacowania liczebności zwierzyny łownej w Polsce, co pozwoli urealnić limity odstrzałów. Poruszył sprawę wydzierżawiania nieruchomości rolnych w parkach narodowych. W tej kwestii przygotowywane są rozwiązania prawne, które umożliwią dzierżawę ww. gruntów przez okolicznych rolników" - wymienia rolniczy samorząd.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021