Minister lubi dobrze zjeść. Resort pracuje nad kanonem kuchni polskiej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Jowsa (PAP), (em) | redakcja@agropolska.pl
02-12-2018,14:00 Aktualizacja: 02-12-2018,14:07
A A A

"Kanon kuchni polskiej"/"Polskie dziedzictwo kulinarne" ma określać cechy naszego dziedzictwa kulinarnego. Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podkreślił, że zapotrzebowanie na taki kanon jest duże.

Resort tłumaczył, że celem projektu jest określenie i skodyfikowanie tradycyjnych cech, metod lub przepisów polskiej kuchni, bogactwa jej smaków, produktów i potraw, które będą uważane za podstawę tej kuchni.

kuchnia polska, Kanon kuchni polskiej, Polskie dziedzictwo kulinarne, promocja żywności, ministerstwo rolnictwa

Ministerstwo określa cechy polskiej kuchni. I zaprasza do projektu

Resort rolnictwa zaprosił miłośników kuchni polskiej do współpracy przy projekcie "Kanon kuchni polskiej"/"Polskie dziedzictwo kulinarne". Chodzi o skodyfikowanie i określenie cech rodzimej kuchni. "Celem...

Minister Ardanowski, goszczący w Poznaniu na Narodowej Wystawie Rolniczej, powiedział, że zdefiniowanie kanonu polskiej kuchni to duże wyzwanie, ale warte podjęcia.

Polityk wskazał, że polska kuchnia jest niezwykle bogata, składająca się również z kuchni etnicznej wielu narodów, które mieszkały na polskiej ziemi.

- To zadanie dostał zespół pod kierunkiem prof. Dumanowskiego, specjalisty od kuchni staropolskiej, żeby spróbować określić te najbardziej charakterystyczne dania polskie; nie produkty a dania, czyli to, co ludzie jadali - przystawka, zupa, drugie danie, deser - mówił.

- Ma to mieć trochę symboliczny charakter, że wiemy, z czym się Polska przez wieki kojarzy, ale również to jest oczekiwanie turystów zagranicznych, którzy przyjeżdżają do Polski i mówią: chcielibyśmy posmakować czegoś polskiego - dodał.

Minister pytany, co jego zdaniem powinno się znaleźć w takim kanonie, odpowiedział, że ma już pewne swoje typy.

sprzedaż żywności, powiatowe inspektoraty sanitarne, rada ministrów, ministerstwo rolnictwa

Produkcja może odbywać się nawet w kuchni. Mali mogą sporo zyskać

Rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty nie tylko klientom detalicznym, lecz również restauracjom czy stołówkom. Zostaną też zwolnieni z obowiązków administracyjnych na starcie i będą mogli skorzystać z zachęt podatkowych....

- Po mnie zresztą widać, że jeść lubię, natomiast to kucharze, specjaliści od kuchni, również i teoretycy, i historycy mają określić, co się na to składa. Na pewno to będą również dania, które w nazwie niekoniecznie muszą mieć słowo "polskie", jak np. chłodnik litewski, czy pierogi ruskie, które na trwałe weszły do rodzimej kuchni. To też świadczy o tym naszym bogactwie etnicznym. Przecież Żydzi, Niemcy, Rosjanie, Ukraińcy, Tatarzy zostawili jakiś ślad w polskiej kuchni - podkreślił.

Celem utworzenia kanonu - jak wskazał minister - poza odtworzeniem dawnych przepisów, miałoby być także nauczenie się przyrządzania tych dań współcześnie.

Ardanowski dodał, że resort ma w planach także stworzenie pewnego rozpoznawalnego znaku promocyjnego, którym mogłyby się wyróżniać restauracje serwujące polskie dania i które chciałyby się nazywać restauracjami kuchni narodowej, czy kuchni polskiej.

Resor rolnictwa do pracy nad kanonem zaprosił również miłośników kuchni polskiej. Jak poinformowano, liczba i wybór propozycji jest nieograniczony, a na obecnym etapie istotne jest przede wszystkim przesyłanie propozycji dań lub potraw nawiązujących do narodowego kulinarnego dziedzictwa.

Aby włączyć się w to działanie, propozycje potraw, które powinny znaleźć się w tej publikacji, należy przesyłać do 15 grudnia na adres: sekretariat.pj@minrol.gov.pl
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Czwartek, 13 grudnia Godz:
Imieniny: Otylii, Łucji