Kowalczyk: rząd prowadzi aktywną politykę wobec rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2022,12:15 Aktualizacja: 17-05-2022,13:09
A A A

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa zapewnia, że rząd prowadzi aktywną politykę wobec rolnictwa. - Gospodarze otrzymują pomoc m.in. w formie dopłat do nawozów czy do ubezpieczeń rolnych - powiedział.

- Czasy dla rolnictwa są trudne, wzrost cen gazu spowodował ogromny wzrost cen zbóż i innej żywności, stąd rząd z wielką determinacją podjął wyzwanie wyrównania kosztów m.in. w formie dopłat do nawozów - mówił szef resortu.

eksport zboża z Ukrainy, handel ziarnem, Henryk Kowalczyk, Janusz Wojciechowski

Wąskie gardło na granicy. Polska uratuje handel zbożem?

Porty przeładunkowe w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu gotowe są na przyjęcie ukraińskiego zboża - zadeklarował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Przyznał, że wąskim gardłem jest polsko-ukraińska granica, dodając, że trwają prace nad...

Na ten cel zostały przeznaczone z budżetu prawie 4 mld zł. Jest to kwota, która dla każdego rolnika jest połową płatności bezpośrednich, czyli 500 zł do hektara. - Jest to ogromna pomoc, to nie znaczy jednak, że nie wzrastają inne koszty związane z wojną w Ukrainie - zaznaczył polityk.

Wicepremier podkreślił, że rząd bardzo aktywnie stara się łagodzić skutki inflacji, obniżając podatek VAT i akcyzę czy rekompensując inne koszty. - Rolnicy to nie tylko ci, którzy są aktywnymi rolnikami, ale także ci, którzy oczekują na emerytury - zaznaczył.

Kowalczyk przypomniał, że kilka tygodni temu rząd przyjął ustawę o rolniczych emeryturach, która pozwoli otrzymać świadczenie bez konieczności przekazania gospodarstwa. Od 1 lipca rolnicy seniorzy będą mogli przechodzić na emeryturę i jeśli chcą pracować dalej w gospodarstwie.

Minister zaznaczył, że trwają prace nad porządkowaniem reformy emerytalnej dla rolnictwa - emerytur, które nabywają osoby pracujące w rolnictwie, ale też poza nim, mają płacone różne składki do ZUS i do KRUS. - Wykonujemy te prace (z resortem pracy), by zbiegi emerytalne od 1 stycznia dobrze funkcjonowały - powiedział.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że już są symptomy bardzo znaczącej suszy. Po to, by pomóc rolnikom w ubezpieczeniu upraw, wprowadzony został system z ogromnymi dotacjami - 65 proc, składki płaci budżet, a rolnik tylko 35 proc.

Kowalczyk zapewnił, że dla wszystkich rolników będzie 13 i 14 emerytura. - Jest uzależniona od wielkości dochodów, ale emeryci-rolnicy wszyscy otrzymają 14 emeryturę - zapewnił.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu