Izby rolnicze chcą rozszerzenia swoich kompetencji. "Zmieniają się potrzeby społeczności wiejskiej"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-12-2023,16:15 Aktualizacja: 21-12-2023,16:18
A A A

Izby rolnicze domagają się rozpoczęcia prac nad nowelizacją ustawy w tym kierunku, by dawała ona im większe niż obecnie kompetencje. Mowa o tym była na spotkaniu z udziałem szefa resortu rolnictwa.

19 grudnia odbyło się II posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji. Wśród przybyłych gości byli m.in. nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Mirosław Maliszewski,

Podczas obrad omawiano sytuację na rynkach rolnych oraz podkreślano potrzebę rozwiązania problemów spowodowanych napływem produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Ponadto uczestnicy zostali zapoznani z aktualnym stanem zagospodarowania nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

krir, izby rolnicze, samorząd rolniczy, środki ochrony roślin, pestycydy, terminy, opryskiwacze

5 i 10 lat - izby chcą wydłużenia terminów ważności badania opryskiwaczy i szkoleń z zakresu pestycydów

Samorząd rolniczy domaga się wydłużenia terminów jeśli chodzi o obowiązkowe badania sprawności technicznej opryskiwaczy i szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR), na wniosek...

Co jednak najistotniejsze, KRIR przyjęła tego dnia oficjalnie ważne stanowisko dotyczące własnej działalności.

„Wobec zmian, które zaszły w Polsce od czasu reaktywacji izb rolniczych w wolnej Rzeczypospolitej Polskiej oraz zmieniających się potrzeb społeczności wiejskiej i konieczności szerszego decydowania o sprawach najistotniejszych dla polskich rolników, konieczne jest przyznanie izbom rolniczym nowych kompetencji, które pozwolą na zwiększenie wpływu samorządu rolniczego, czyli jedynego, ustawowego reprezentanta wszystkich polskich rolników, na najważniejsze decyzje w zakresie obszarów wiejskich” – wskazała KRIR w komunikacie.

Żeby te kompetencje można było zwiększyć, trzeba znowelizować ustawę o izba rolniczych. Dlatego KRIR wystąpiła do Rady Ministrów o rozpoczęcie prac nad zmianą tego aktu prawnego.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu