E-faktury również na barkach rolników. KRIR: to dodatkowe obowiązki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-04-2025,9:45 Aktualizacja: 30-04-2025,10:04
A A A

Samorząd rolniczy wyraził negatywną opinię wobec planowanego wprowadzenia obowiązku wystawiania e-faktur dla wszystkich podatników, w tym zarówno czynnych podatników VAT, jak i podatników zwolnionych z VAT, w szczególności rolników. To bowiem oznacza dla nich dodatkowe obowiązki.

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) przekazała takie stanowisko do ministerstw rolnictwa i finansów w ramach uzgodnień projektu ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Dodatkowe obowiązki dla rolników

„Projekt ustawy przewiduje możliwość zwolnienia niektórych podmiotów z obowiązku wystawiania e-faktur na podstawie delegacji dla ministra finansów. Niemniej jednak rolnicy będący czynnymi podatnikami VAT nie zostali wyłączeni z obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wprowadzenie tego systemu oznacza dla rolników dodatkowe obowiązki oraz potencjalne trudności techniczne związane z koniecznością dostosowania się do nowych wymogów cyfryzacji” – wskazuje KRIR.

olej napędowy, paliwo, paliwo rolnicze, zwrot akcyzy

Zwrot akcyzy z paliwa rolniczego do końca kwietnia – na konto lub w kasie urzędu

Kończy się czas na wypłatę pomocy z tytułu zwrotu części podatku akcyzowego zawartego w paliwie rolniczym. Warto sprawdzić konto bankowe, chyba że została wybrana alternatywna forma wypłaty – gotówką. Przez cały luty br. można było...

I ostrzega, że nałożenie kolejnego obowiązku na rolników może prowadzić do ograniczenia aktywności gospodarczej, a nawet do rezygnacji z prowadzenia działalności, co w dłuższej perspektywie wpłynie negatywnie na lokalne rynki i rozwój obszarów wiejskich.

Wniosek o wyłączenie rolników

„Podkreślamy, że obowiązek ten może rodzić istotne problemy praktyczne, zwłaszcza dla mniejszych gospodarstw rolnych, które mogą mieć ograniczony dostęp do nowoczesnych narzędzi informatycznych oraz doświadczenia w obsłudze elektronicznych systemów fakturowania. Wprowadzenie KSeF bez odpowiednich wyłączeń lub uproszczeń dla rolników może skutkować zwiększeniem kosztów administracyjnych i komplikacjami w prowadzeniu działalności rolniczej” – przekonuje rolniczy samorząd.

W związku z powyższym wnioskuje on o wyłączenie rolników, będących czynnymi podatnikami VAT, z obowiązku stosowania KSeF.

„Elektroniczne wystawianie faktur powinno być dobrowolne dla wszystkich podmiotów” – podkreślają izby.

Poleć
Udostępnij