Coraz drożej w baku. Ceny paliw nadal będą rosły

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-10-2016,9:35 Aktualizacja: 08-10-2016,9:38
A A A
W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach będą dalej rosły - prognozują eksperci BM Reflex i e-petrol. 
 
Analitycy BM Reflex wskazują, że na części stacji w mijającym tygodniu korekty były symboliczne (poniżej 5 gr/l) lub ceny paliw pozostały na niezmienionym poziomie. Prognozy na przyszły tydzień są jedak mało optymistyczne.
 
- Przed nami prawdopodobnie dalsze podwyżki cen na stacjach - do 5 gr/l. Podwyżek raczej nie da się uniknąć, a ich skala będzie uzależniona bezpośrednio od zmian na rynku hurtowym - wskazali Urszula Cieślak i Rafał Zywert.

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, paliwa, szara strefa, resort finansów

Mafia paliwowa w odwrocie?

Po wejściu w życie tzw. pakietu paliwowego zmniejszyła się skala szarej strefy w obrocie paliwami, wzrósł natomiast popyt na legalnym rynku - poinformowała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) w poniedziałkowym...
Kolejny tydzień z rzędu notujemy wzrosty cen paliw na rynku hurtowym i jednocześnie po raz pierwszy, po czterech tygodniach obniżek stawek na stacjach, nastąpił wyraźny wzrost cen detalicznych.
 
Eksperci e-petrol.pl, dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak wskazali, że kierowcy zostali już nieprzyjemnie zaskoczeni podwyżkami w tym tygodniu. - Niestety, wszystko wskazuje na to, że sytuacja się nie zmieni, a kolejne podwyżki przed nami - dodali.
 
Ich zdaniem nie ma łatwiej odpowiedzi, dlaczego ceny paliw rosną. - Jedynym argumentem może być zwyżka cen na świecie spowodowana specyficzną interpretacją perspektyw kompromisu w gronie OPEC odnośnie samoograniczenia produkcji. Co ważne – taka zmiana nie jest jeszcze faktem, a jedynie zapowiedzią. A tymczasem rynek już ją zdyskontował i to zapewne przez nią mamy wyższe ceny na stacjach - podkreślili eksperci.
 
Analitycy spodziewają się wzrostu cen wszystkich paliw. Prognozują, że średnia cena za benzynę Pb98 to 4,77-4,89 zł/l, Pb 95 4,43-4,54 zł/l. Za olej napędowy mamy płacić 4,25-4,35 zł/l, a autogaz 1,92-1,97 zł/l.
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!