CBOS zapytał Polaków, co myślą o "piątce"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-10-2020,13:15 Aktualizacja: 16-10-2020,13:19
A A A

Ponad połowa społeczeństwa popiera ustawę o ochronie zwierząt i chce, żeby prezydent Andrzej Duda ją podpisał. Wśród zwolenników ustawy znajdują się wyborcy wszystkich partii politycznych - wynika z badania CBOS.

Przeprowadzono je na zlecenie Otwartych Klatek i Fundacji Viva!. 56,6 proc. badanych odpowiedziała twierdząco (zdecydowanie tak i raczej tak), natomiast swój sprzeciw wobec uchwalenia "piątki" wyraziło jedynie 18,7 proc. ankietowanych (zdecydowanie nie i raczej nie).

grzegorz puda, ministerstwo rolnictwa, ustawa o ochronie zwierząt, ubój rytualny

Puda: wsłuchujemy się w głosy rolników i poprawiamy ustawę

- Poprawki zgłoszone podczas prac w Senacie przez PiS wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rolników. Cieszę się, że senatorowie poważnie zajęli się ustawą o ochronie zwierząt - powiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa. - Zmiany zgłoszone...

8,1 proc. nie ma zdania w tej kwestii, ponieważ nie słyszała o ustawie. Pozostali odpowiedzieli "trudno powiedzieć" (14,8 proc.) lub odmówili odpowiedzi na pytanie (1,7 proc.).

Z badania wynika, że tzw. piątkę dla zwierząt popierają zarówno mieszkańcy dużych miast (64,5 proc.), jak i wsi (55,5 proc.). Pokazało również, że przestrogi rzucane przez producentów mięsa i futer o malejącym poparciu PiS nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Aż 68,7 proc. ankietowanych, którzy deklarują znajomość ustawy i głosowali na na tą partię, chce żeby prezydent Duda podpisał dokument. "Co ciekawe, nowelizację pochwala także znaczna część (54,1 proc.) wyborców PSL, partii, która głośno oponuje przeciwko uchwaleniem ustawy" - czytamy w komunikacie Fundacji Viva!.

- Producenci mięsa i futer twierdzą, że są głosem społeczeństwa i bronią jego interesów. Kolejne badania pokazują jednak, że Polacy pragną lepszej ochrony prawnej zwierząt, a jedyne interesy, jakich bronią hodowcy, są ich własne. Badanie CBOS potwierdza, że troska o dobro zwierząt nie ma barw politycznych, a zwolennicy "piątki dla zwierząt" są liczni wśród wyborców wszystkich partii - powiedział Paweł Rawicki, prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

- Warto zauważyć, że wyniki badań przemawiają jednoznacznie za rozwiązaniami zawartymi w nowelizacji, pomimo trwającej od kilku tygodni kampanii dezinformacji zorganizowanej przez hodowców zwierząt na futra. Jeśli prezydent się wahał, a chce uszanować wolę większości społeczeństwa, to powinien tę podpisać ustawę i wesprzeć zmiany, dzięki którym nasz kraj znajdzie się w czołówce państw chroniących zwierzęta - powiedział z kolei Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva!.

Badanie zostało przeprowadzone między 30 września a 9 października na reprezentatywnej grupie 1133 osób.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu