Bociany przylatują do "swojej" wioski. Idzie wiosna!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-03-2016,14:40 Aktualizacja: 24-03-2016,15:06
A A A

Do bocianiej wioski Żywkowo przyleciał pierwszy tej wiosny bocian - poinformował Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP), które w tym miejscu prowadzi stację terenową.

Pierwszy tej wiosny bocian przyleciał do Żywkowa w środę o godz. 15.50 i usiadł... na kominie. - Jest w dobrym stanie, na przylot wybrał sobie idealną pogodę, ponieważ było ciepło, sucho i bezwietrznie - powiedział Menderski. Co ciekawe termin przylotu pierwszego bociana tej wiosny jest identyczny, jak przed rokiem.

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, Radosław Fedaczyński, opieka nad bocianami

W Przemyślu na zimę zostało 80 bocianów

Blisko 80 bocianów, które pod koniec lata z różnych powodów nie odleciały do Afryki, spędza zimę w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu na Podkarpaciu. - Jak co roku zimują u nas bociany ze złamanymi...

W najbliższych dniach do Żywkowa powinny dotrzeć kolejne bociany. Miejscowość to tzw. bociania wioska, ponieważ w tej wsi jest kilka domów i ponad 40 gniazd bocianów. W ubiegłym roku w Żywkowie mieszkały 42 bocianie pary, które wyprowadziły w sumie 49 piskląt.

W gospodarstwie, które prowadzi w Żywkowie PTOP są 24 bocianie gniazda, które można obserwować nie tylko z podwórza, ale i platform obserwacyjnych.

Z ostatniego liczenia ptaków, które przed rokiem przeprowadził PTOP wynika, że populacja bociana białego w Polsce zmniejsza się. W samym woj. warmińsko-mazurskim odnotowano ok. 30-proc. spadek liczby tych ptaków, ale są regiony, w których taki wynosi aż 70-80 proc.

W ocenie ornitologów winne temu są m.in. zmiany w uprawie ziemi w Polsce (duże pola w miejsce małych i poprzecinanych miedzami), czy zasypywanie oczek wodnych, ale też i pogarszające się warunki bytowania bocianów w Afryce.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu