Analitycy: możliwe są dalsze obniżki cen paliw na stacjach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
05-01-2024,13:10 Aktualizacja: 05-01-2024,13:11
A A A

Możliwe są dalsze, niewielkie obniżki cen paliw na stacjach - uważają analitycy portalu e-petrol.pl. W piątkowym komentarzu zwrócili uwagę, że początek roku w hurtowych cennikach producentów paliw przyniósł wzrost cen wynikający ze zmiany stawek opłaty paliwowej.

Analitycy portalu e-petrol.pl zwrócili uwagę, że na stacjach paliw na początku roku obserwowane są dalsze obniżki cen, mimo rosnących od początku stycznia stawek opłaty paliwowej.

"Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw zakłada możliwość dalszych, niewielkich obniżek na stacjach w nadchodzącym tygodniu" - poinformowali analitycy. Wskazali, że szacowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw to: 6,18-6,30 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,41-6,53 zł/l i 2,89-2,96 zł/l dla autogazu.

Według ekspertów, paliwa na stacjach tanieją nieprzerwanie od połowy listopada i początek 2024 r. przyniósł kontynuację tej tendencji. "Dynamika zmian cały czas jest jednak niewielka i w mijającym tygodniu 95-oktanowa benzyna potaniała na stacjach o 3 gr. Litr tego paliwa kosztuje na początku stycznia 6,25 zł" - wskazali. Dodali, że olej napędowy z ceną na poziomie 6,45 zł/l jest tańszy o 4 gr. Analitycy zaznaczyli, że mniej płacą też kierowcy tankujący autogaz – w tym przypadku zmiana wyniosła 2 gr, a średnia cena LPG wynosi 2,91 zł/l.

popihn, rynek paliw, ceny, marże

POPiHN: w 2023 r. spadały ceny detaliczne paliw, ale rosły marże sprzedawców w porównaniu z 2022 r.

W 2023 r. spadły ceny detaliczne paliw, ale wzrosły marże sprzedawców w porównaniu z 2022 r. - poinformowała w czwartek Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. Z danych POPiHN wynika, że w ciągu roku o 100 proc. marże...

Jak dodali, poza wzrostem opodatkowania paliw, dużo emocji wśród polskich kierowców na przełomie roku wzbudzały doniesienia o 95-oktanowej benzynie E10, która zastępuje paliwo z mniejszą zawartością biokomponentu. "Ta zmiana nie ma bezpośredniego przełożenia na ceny, a doświadczenia innych krajów, choćby takich jak Rumunia czy Bułgaria, w których benzyna E10 pojawiła się już kilka lat temu, pokazują, że to paliwo jest bezpieczne dla samochodów" - zaznaczyli analitycy.

Zauważyli jednak, że początek roku w hurtowych cennikach producentów przyniósł wzrostową korektę wynikającą ze zmiany stawek opłaty paliwowej. "W kolejnych dniach zmienność notowań benzyn i oleju napędowego nie była już duża. Dzisiaj metr sześcienny 95-oktanowej benzyny kosztuje w rafineriach średnio 4749,60 zł i jest o niecałe 30 zł droższy niż w ostatni piątek" - wskazali.

Podali też, że w przypadku oleju napędowego wzrost na przestrzeni tygodnia, który uwzględnia wyższą o niemal 50 zł opłatę paliwową, wyniósł jedynie 3,40 zł. "Aktualna cena diesla w hurcie to 5012,20 zł/metr sześc." - podał e-petrol.pl.

Poleć
Udostępnij