Ziemniaki mogą przetrwać w coraz cieplejszym klimacie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-05-2019,8:45 Aktualizacja: 20-05-2019,10:06
A A A

Kiedy temperatury są zbyt wysokie, ziemniaki wytwarzają znacznie mniej bulw. Biochemicy właśnie odkryli, że ich wytwarzanie blokują tzw. małe RNA. Naukowcom udało się te cząsteczki zdezaktywować i stworzyć ziemniaki bardziej odporne na ciepło.

Ziemniaki, obok kukurydzy, ryżu, pszenicy i manioku, to jeden z najważniejszych produktów żywnościowych na świecie. Najlepsze plony uzyskuje się w umiarkowanych temperaturach, czyli ok. 21 st. Celsjusza w dzień i 18 st. w nocy - podaje "Current Biology".  

ziemniaki, znakowanie ziemniaków flagą, znakowanie mięsa, jan krzysztof ardanowski, ministerstwo rolnictwa

Ziemniaki będą oznaczone flagą. Mięso czeka w kolejce

Ziemniaki będą oznaczane flagami kraju, z którego pochodzą - wynika z rozporządzenia przygotowanego przez ministra rolnictwa w porozumieniu z szefem resortu zdrowia. Dokument zmieniający rozporządzenie w sprawie znakowania...

W takich warunkach i przy właściwej długości dnia, powstaje białko indukujące powstawanie bulw - SP6A. Wywołuje to tworzenie się bulw, przygotowując roślinę do chłodniejszych okresów.

Jeśli jednak temperatury są zbyt wysokie - np. w laboratorium prof. Uwe Sonnewalda z Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU), który ustawił je na poziomie 29 st. Celsjusza w dzień i 27 st. w nocy - rośliny wytwarzają więcej zielonych pędów oraz liści i prawie wcale nie produkują bulw.

Co więcej, kilka powstałych bulw zawiera mniej skrobi i szybciej kiełkuje, co oznacza, że nie są one zbyt odżywcze i szybciej zgniją.

- Jak do tej pory mechanizm zatrzymujący formowanie się bulw w wysokich temperaturach pozostawał zagadką - zaznaczył prof. Sonnewald. On i jego zespół odkryli cząsteczkę małego RNA, która zbudowana jest z ok. 19 nukleotydów i reguluje formowanie bulw w zależności od temperatury.

ziemnika, redliny, plantacja

Odmiany skrobiowe ziemniaka polecane w 2019 r.

Na liście odmian skrobiowych ziemniaka zalecanych do uprawy w tym sezonie zostało umieszczonych 10 odmian. Są one rekomendowane do sadzenia w 3 województwach: pomorskim (4 odmiany), wielkopolskim (7) i zachodniopomorskim (7). W każdym z nich...

RNA jest nieaktywne w niskich temperaturach, ale kiedy te rosną blokuje powstawanie SP6A, a co za tym idzie tworzenie bulw.

W drugiej fazie badania naukowcom udało się stworzyć rośliny, u których małe RNA zostało zdezaktywowane. Ziemniaki poddano działaniu wysokich temperatur w szklarni.

Rośliny i tak produkowały dobrej jakości bulwy, nawet kiedy temperatury sięgały 29 st. Celsjusza w dzień i 27 st. w nocy.

- Oznacza to, że w przyszłości da się uprawiać ziemniaki w rosnących temperaturach - uważa prof. Sonnewald. W następnym etapie naukowcy zamierzają umieścić rośliny na polu, aby sprawdzić, czy wytrzymają wysokie temperatury w warunkach naturalnych.
 

 

Książka warta polecenia:

Sygnały ziemniaka

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu