Podróbki zalewają Unię. Celnicy przejęli miliony wyrobów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Z Brukseli Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-09-2016,8:30 Aktualizacja: 24-09-2016,8:42
A A A
Ponad 40 milionów podrobionych artykułów przejęli w ubiegłym roku celnicy państw unijnych - wynika z opublikowanego raportu przez Komisję Europejską. Polacy przechwycili w 2015 r. prawie dwa razy więcej podróbek niż rok wcześniej. 
 
W skali całej UE liczba przechwyconych towarów wzrosła o 15 proc., co oznacza, że celnicy zatrzymali o pięć milionów podrobionych przedmiotów więcej niż w 2014 r. Z szacunków przedstawionych przez KE wynika, że wartość 40 mln przejętych przez celników państw unijnych towarów, które mogą naruszać prawa własności intelektualnej, sięga 650 mln euro.
podrabiane środki ochrony roślin, przemyt, Białoruś, zagrożenie dla upraw, Służba Celna

Celnicy udaremnili kolejne próby przemytu pestycydów

Osiemdziesiąt pięć litrów środków ochrony roślin o wartości przekraczającej 10 tys. zł zatrzymali w poniedziałek celnicy z terminala odpraw celnych w Koroszczynie na granicy z Białorusią. Funkcjonariusze podkreślają, że winnym...
"Działalność przestępcza, której celem jest zalanie naszego rynku wewnętrznego podrabianymi i nielegalnymi produktami, nie słabnie" - przyznał w oświadczeniu Pierre Moscovici, unijny komisarz odpowiedzialny za sprawy celne.
 
Z danych udostępnionych przez Komisję wynika, że celnicy najczęściej przechwytują nielegalne papierosy, które stanowią 27 proc. konfiskowanych artykułów. Co czwarty przedmiot, jaki chciano przeszmuglować do "28", można zakwalifikować do kategorii artykułów codziennego użytku. Chodzi o żywność, napoje, artykuły toaletowe, leki, zabawki i elektryczne AGD. 
 
KE podkreśla, że gdyby trafiły na rynek, mogłyby być niebezpieczne dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów.
 
Podobnie jak w poprzednich latach podróbki pochodzą głównie z Chin (41 proc.), jednak w zależności od tego, jaki rodzaj towaru jest przemycany, kraj jego pochodzenia się zmienia.

I tak z afrykańskiego Beninu pochodziło najwięcej podrobionych artykułów spożywczych, z Meksyku alkoholu, a z Malezji artykułów toaletowych. Dla Polaków zaskakujące może się wydać, że najwięcej podrabianych papierosów nie trafia do UE z Ukrainy, Rosji czy Białorusi, ale z Czarnogóry.
protest celników, celnicy, rafał markiewicz, Oddział Celny w Olsztynie

Celnicy protestują. Wzmożone kontrole na granicy

Od północy celnicy na polsko-rosyjskiej granicy wzmożyli kontrole podróżnych, co przełożyło się na wzrost kolejek. Do pracy nie przyszła też ponad połowa celników zatrudniona w oddziałach wewnętrznych - Izbie Celnej i Oddziale...

W 91 proc. przypadków produktów, które przechwycili celnicy, niszczono je lub we współpracy z podmiotem mającym prawa do znaku towarowego wszczynane było postępowanie o jego naruszenie.
 
Z raportu wynika, że w Polsce w 2015 r. celnicy przejęli 1,074 mln przedmiotów, w porównaniu do 555 tys. rok wcześniej. Oznacza to wzrost o 93 proc. Nie jest to jednak rekord w UE. Ten należy do Grecji, której służby poprawiły swój wynik o 775 proc., konfiskując w ubiegłym roku 6,3 mln podróbek, w porównaniu do 728 tys. w 2014 r.
 
Najbardziej popularnym sposobem przerzutu towarów, które nie mają prawa się znaleźć na unijnym rynku, jest droga pocztowa i przesyłki kurierskie. 77 proc. przechwyconych artykułów chciano przewieźć właśnie w ten sposób.
 
O ile w poprzednim roku zmniejszył się przemyt alkoholi, napojów bezalkoholowych, biżuterii czy płyt CD i DVD, to znacznie (o ponad 50 proc.) wzrósł przemyt artykułów spożywczych, okularów słonecznych, torebek, tonerów i kartridżów do drukarek, a także akcesoriów samochodowych.
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu