Osy są tak samo wartościowe dla środowiska, jak pszczoły

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-05-2021,8:00 Aktualizacja: 07-05-2021,14:05
A A A

Naukowcy przekonują, że osy są tak samo ważne jak pszczoły dla ekosystemów, gospodarki i ludzkiego zdrowia.

Według najnowszych badań osy odgrywają olbrzymią rolę w środowisku naturalnym, a pośrednio mają ważny wpływ na gospodarkę, a nawet ludzkie zdrowie - czytamy na łamach pisma "Biological Reviews".

PIORiN, pszczelarstwo, oprysk pół, zabiegi chemiczne ochrony roślin

Pszczelarz pyta o zabiegi pestycydami? Rolnik musi odpowiedzieć

Każdy właściciel pasieki może zwrócić się z wnioskiem do rolnika o informację, kiedy i jakimi preparatami będzie wykonywał zabieg ochrony roślin. Odpowiedź jest w takim przypadku obligatoryjna. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i...

Eksperci przeprowadzili metaanalizę ponad 500 artykułów naukowych, dotyczących w sumie ok. 33 tys. gatunków os, a przede wszystkich roli, jaką odgrywają w ekosystemie.

- Należą do tych owadów, które uwielbiamy nienawidzić - opisuje badaczka Seirian Sumner z University College London (Wlk. Brytania). Jak dodaje, pszczoły, które również żądlą, mają dobrą opinię, ponieważ ludzie wiedzą, że zapylają i wytwarzają miód.

Dodaje, że rola os w ekosystemie ciągle jest niedoceniana. - Dopiero zaczynamy właściwie rozumieć wartość ich działań na rzecz ekosystemu - kontynuuje naukowiec.

Osy należą do drapieżników, a ich ofiarami często stają się owady zagrażające plonom. Naukowcy oszacowali, że ta funkcja os warta jest 416 mld dolarów rocznie w skali świata. Jak dodają, można by używać os w rolnictwie do redukcji populacji szkodników.

Z kolei zasługi os jako zapylaczy oszacowano na 250 mld dolarów rocznie w skali świata. Z badań wynika, że odwiedzają co najmniej 960 gatunków kwiatów. W tym 164 gatunki, które są całkowicie zależne od zapylania przez osy, jak niektóre storczyki.

Wiele os należy do wszechstronnych zapylaczy. Mogą więc zapylić roślinę, gdy z ekosystemu zniknie jej pierwszorzędny zapylacz.

Naukowcy wymieniają również inne zasługi os, np. w medycynie, gdzie wykorzystuje się ich jad i ślinę, które mają właściwości antybiotykowe.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement