Copa-Cogeca nie ma wątpliwości. Brexit przyniesie rolnikom straty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-03-2017,12:20 Aktualizacja: 30-03-2017,18:14
A A A

Unijna organizacja rolnicza Copa-Cogeca uważa, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przyniesie straty brytyjskim i unijnym rolnikom. Wyraża też nadzieję, że Londyn dotrzyma swoich zobowiązań finansowych.

"Żałujemy, że Zjednoczone Królestwo zdecydowało się na rozpoczęcie procesu wyjścia z UE. Obawiamy się, że decyzja ta uderzy w rolników i przedsiębiorstwa rolne po obu stronach Kanału La Manche. Konsumenci, którzy do tej pory cieszyli się szerokim wyborem wysokiej jakości produktów z całej UE również odczują skutki tego postanowienia" - powiedział Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa i Cogeca, cytowany w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej organizacji.

Wielka Brytania, Brexit, agrobiznes, Krzysztof Jurgiel, eksport do Wielkiej Brytanii

Za wcześnie na szacowanie skutków Brexitu dla eksportu żywności

Pełne skutki Brexitu dla polskiego rolnictwa będzie można oszacować dopiero po ustaleniu, na jakich zasadach Wielka Brytania wyjdzie z UE i jak będą wyglądały przyszłe relacje między tym krajem a UE - powiedział PAP w piątek minister rolnictwa...

Wielka Brytania jest importerem produktów rolno-spożywczych o wartości 57 mld euro, równocześnie 60 proc. eksportu tych towarów ze Zjednoczonego Królestwa (wołowina, jagnięcina, drób, produkty mleczne, zboża) na kwotę 11 mld funtów trafia do UE.

Londyn jest także płatnikiem netto do budżetu UE. W związku z tym Copa i Cogeca obawiają się potencjalnych skutków handlowych i budżetowych Brexitu dla europejskich rolników i ich spółdzielni.

- Jesteśmy przekonani, że rolnicy i ich rodziny nie powinni ponieść kosztu Brexitu. Oczekujemy, że rząd Zjednoczonego Królestwa dotrzyma swoich zobowiązań w ramach aktualnego budżetu UE i programów, które przyjął, i które wykraczają poza 2020 r. - powiedział szef Copa-Cogeca.

Jego zdaniem, należy znaleźć sposób na utrzymanie budżetu wspólnej polityki rolnej, która obecnie stanowi niecały 1 proc. wydatków publicznych rządów UE, a w zamian gwarantuje zaopatrzenie w żywność wysokiej jakości 500 mln konsumentów i utrzymuje różnorodność biologiczną, wzrost gospodarczy i zatrudnienie.

porozumienie o wolnym handlu TTIP, copa-cogeca, pekka pesonen

COPA-COGECA: TTIP to szansa dla sektora rolnego

Dla europejskiego zrzeszenia organizacji i związków rolniczych COPA-COGECA negocjowane między UE a USA porozumienie o wolnym handlu (TTIP) stwarza dużą szansę dla unijnego sektora rolnego. USA są jednym z niewielu rynków, które...

"Należy unikać wszelkich zakłóceń w handlu produktami rolnymi. W przeciwnym razie rolnicy i ich spółdzielnie będą musieli ponieść podwójne koszty Brexitu - zarówno handlowe, jak i budżetowe. Wpłynęłoby to negatywnie na całość gospodarki UE, wzrost gospodarczy i zatrudnienie" - podsumował Pekka Pesonen.

Copa-Cogeca to unijne organizacje reprezentujące interesy unijnych rolników i spółdzielni rolniczych wobec Komisji Europejskiej i instytucji działających w Unii. Copa oraz Cogeca zrzesza kilkadziesiąt narodowych związków rolniczych oraz organizacji spółdzielczych. Ich ustalenia mają często decydujący wpływ na decyzje KE w sprawach rolnych.

Z polskich organizacji do Copa-Cogeca należą: Krajowa Rada Izb Rolniczych, Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Solidarność Rolników Indywidualnych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona, Związek Zawodowy Rolników - Ojczyzna.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj