Taniejąca soja osłabia rzepak. Ceny pszenicy stabilne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
28-02-2017,13:40 Aktualizacja: 28-02-2017,14:08
A A A

Tona rzepaku w kontrakcie majowym na paryskiej giełdzie Euronext kosztowała pod koniec minionego tygodnia 413 euro. To o 3,1 proc. mniej niż 7 dni wcześniej i powrót do wartości sprzed trzech tygodni. Stabilne były notowania pszenicy.  

Na rynku rzepaku kontynuowane są spadki wynikające przede wszystkim z wielkiej i wciąż rosnącej podaży soi z Ameryki Południowej. Zbiory rzepaku w UE w bieżącym roku mają wynieść - według najnowszych szacunków - około 21,5 mln ton (+7 proc. wobec przewidywań sprzed miesiąca) - informuje FAMMU/FAPA.  

zboża, rzepak, uprawa rzepaku, nawożenie, uprawa zboża, LODR, konferencja

Nowe rozwiązania technologiczne w uprawie zbóż i rzepaku

22 lutego Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizował konferencję zbożowo-rzepakową dotyczącą nowych rozwiązań technologicznych w uprawie. Na spotkanie przyjechało wielu rolników z całej Lubelszczyzny. - Tegoroczna...

Na rynku rzeczywistym przez tydzień potaniały wszystkie surowce oleiste, oleje oraz śruta sojowa. Podobnie było w ostatnich tygodniach, co oznacza silne parcie na stawki za sprawą sytuacji na rynku soi i jej pochodnych.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w ostatnim tygodniu w kontrakcie marcowym straciła na wartości 1,6 proc. i tona surowca kosztowała 513,2 dolarów kanadyjskich. Stawki wspierała dodatkowo ograniczona sprzedaż surowca przez producentów.  

W Chicago na CBoT notowania soi nadal leciały w dół. Marcowy kontrakt potaniał o 3,1 proc. do 371,7 dolarów za 1000 kilogramów. Eksperci podkreślają, że w miniony czwartek ceny były najniższe od 6 tygodni.

Tona pszenicy w kontrakcie marcowym w Paryżu potaniała natomiast przez tydzień o 0,3 proc. do 172 euro. Podobnie jak wcześniej rynek tego zboża w UE był stabilny, ale eksport ziarna był niższy, co wynikało z osłabienia euro wobec dolara. W Chicago marcowy kontrakt na pszenicę poleciał w dół o 2,2 proc. pod wpływem wyprzedaży kontraktów z powodu zalegających zapasów w USA i dużej podaży na świecie.

Z kolei kukurydza w kontrakcie marcowym na Euronext potaniała o 2,1 proc. do 143,9 euro.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu