Nie ma chętnych na zakup żyta i pszenżyta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-04-2015,9:35 Aktualizacja: 08-04-2015,10:15
A A A
Większość rolników ogranicza sprzedaż ziarna, gdyż ceny oferowane przez kupujących nie są dla nich satysfakcjonujące. Nie ma chętnych na zakup żyta i pszenżyta, nawet po niskich cenach. 
 
Na przełomie marca i kwietnia nie odnotowano ożywienia w handlu ziarnem. Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zbóż, a młyny i wytwórnie pasz kupują ziarno, w małych ilościach - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.
 
Przetwórcy spokojnie podchodzą do zakupów ziarna, a zapasy uzupełniają na bieżąco kupując ziarno po niskich cenach na rynku lokalnym. Młyny i zakłady paszowe liczą na wzrost ofert sprzedaży ziarna w kolejnych tygodniach sezonu z uwagi na słabszy eksport i ciągle spore zapasy ziarna u rolników.
 
W związku z osłabieniem eksportu zbóż drogą lądową na rynek niemiecki, a także spodziewanym spadkiem wywozu pszenicy drogą morską w kolejnych miesiącach, podaż ziarna na rynku wewnętrznym może wzrosnąć, a ceny kształtować się będą pod presją mniejszego zapotrzebowania ze strony firm handlowych na ziarno.
 
Pod koniec marca przetwórcy oferowali za: pszenicę konsumpcyjną (gluten 26 proc.) 690-760 zł za tonę, pszenicę paszową 600-680 zł/t, żyto konsumpcyjne 480-540 zł/t, żyto paszowe 480-520 zł/t, pszenżyto 520-570 zł/t, jęczmień paszowy 570-620 zł/t, a za kukurydzę 530-580 zł/t.
 
Pomimo umocnienia złotego do euro, import ziarna z południa Europy jest nadal niewielki. Stosunkowo wysokie ceny zbóż na Słowacji i w Czechach zniechęcają do importu na większą skalę.
 
Z kolei, umocnienie złotego do euro skutecznie osłabiło eksport zbóż drogą lądową do Niemiec. Ponadto, wysoka podaż i spadek cen zbóż na rynku niemieckim zniechęcił tamtejszych przetwórców do importu zbóż. Niektóre firmy niemieckie zerwały wcześniej zawarte umowy na dostawy ziarna. Warto zaznaczyć, iż eksporterzy rezygnują już z zakupu pszenicy niskobiałkowej (o zawartości białka 11,5 proc.).
 
Według Izby Zbożowo-Paszowej, w kwietniu eksport pszenicy drogą morską prawdopodobnie przekroczy 400 tys. ton. Niemniej jednak, wiele wskazuje na to, iż eksport pszenicy w maju i czerwcu będzie już znacznie słabszy. Obecnie pszenica konsumpcyjna (14 proc. białka) z dostawą w kwietniu-maju do portu w Gdyni kupowana jest za 800 zł za tonę.
 
Cena pszenicy konsumpcyjnej w Polsce jest zbliżona do średniej ceny unijnej (185 euro/t) i wynosi 183 euro/t (742 zł/t). Najdroższe ziarno jest w Wielkiej Brytanii - średnio 215 euro/t, a najtańsze w Słowacji - 166 euro/t. W Niemczech tona dobrej jakości pszenicy kosztuje średnio 195 euro/t.
Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu