Brokuły to dobry biznes. Powołano Stowarzyszenie Promocji Brokułów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-02-2016,9:20 Aktualizacja: 03-02-2016,9:23
A A A

Polska jest czwartym europejskim producentem brokułów, ale w ostatnich latach areał upraw dynamicznie rośnie. Mimo to spożycie tego warzywa w naszym kraju jest wciąż niskie i wynosi zaledwie 300 g/osobę.

W celu podnoszenia konsumpcji tego warzywa i popularyzowania polskich upraw brokułów producenci powołali Stowarzyszenie Promocji Brokułów.

Największym producentem brokułów w Europie jest Hiszpania (38-40 tysięcy hektarów). Na kolejnych miejscach plasują się Włochy (10-12 tys. ha), Wielka Brytania (8-10 tys. ha) i Polska (6,5-7 tys. ha).

Kalafiory i brokuły dla przemysłu − bez tajemnic

Kalafiory i brokuły dla przemysłu − bez tajemnic

Firma Syngenta organizuje II Konferencję na temat uprawy kalafiora oraz brokułu. Spotkanie odbędzie się w Hotelu Antoni w Tomaszowie Lubelskim we wtorek, 10 lutego 2015 r. W Europie produkcja kalafiorów dla przemysłu mrożonek koncentruje się...
Jeśli chodzi o spożycie tego warzywa liderem jest Wielka Brytania, której mieszkaniec zjada w ciągu roku około 5 kg brokułów. Polacy znajdują się w niechlubnym towarzystwie innych europejskich krajów, w których spożycie wynosi niespełna 300 g/osobę.

Aby poprawić te niekorzystne statystyki producenci powołali Stowarzyszenie Promocji Brokułów. Celem organizacji jest propagowanie konsumpcji brokułów w Polsce i Europie, edukacja żywieniowa na temat walorów odżywczych i wysokiej jakości brokułów produkowanych w naszym kraju.

Stowarzyszenie ma również reprezentować interesy producentów na arenie krajowej i unijnej, dostarczać wiedzę na temat metod produkcji tych warzyw, prowadzić szkolenia i prace badawcze.

Ważnym aspektem działalności ma być również kształtowanie pozytywnego wizerunku polskich producentów brokułów oraz zwiększanie eksportu tych warzyw.

owoce, warzywa, zdrowie, dieta, odżywianie, żywność, sok, mus, jabłko

Ekspert: za mało owoców i warzyw w polskiej diecie

Dieta Polaków jest uboga w warzywa i owoce, zwłaszcza za mało wypijamy soków i musów - uważa dietetyczka Agata Ziemnicka-Łaska. Z badań konsumenckich wynika, że pijemy mniej soków i nektarów niż mieszkańcy wielu...
Mimo wciąż niskiego spożycia brokuły zyskują na popularności wśród polskich konsumentów i są obecnie jednymi z najpopularniejszych warzyw kapustnych, wypierając kalafiora.

Dietetycy zachęcają do spożywania tych warzyw ze względu na ich bogate walory odżywcze. Brokuły wykazują właściwości antynowotworowe, dobrze wpływają na regenerację układu odpornościowego, mózgu, kości. Są doskonałym źródłem minerałów (potas, wapń, żelazo, fosfor) oraz witamin.

Spożywanie brokułów zaleca się cukrzykom, osobom z wysokim poziomem cholesterolu. Rosnącej popularności tych warzyw sprzyja moda na aktywny tryb życia i bycie fit. Sportowcy podkreślają hasło, że brokuły są dobre na muskuły.

Większa produkcja i spożycie brokułów w Polsce oraz rosnący eksport tych warzyw to szansa dla rolników. 

Jak przekonuje wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Promocji Brokułów Aleksander Nowicki "uprawa brokułów w Polsce na przestrzeni ostatnich lat zapewnia w miarę stabilną cenę". - Owszem, następują spadki, ale są one okresowe i występuję niemal w tych samych okresach roku - zaznacza.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 15.03.2023-15.05.2023 - nabór wniosków "Płatności bezpośrednie i powierzchniowe"

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Do 18.04.2023 - można ubiegać się o wsparcie w ramach trzech interwencji finansowanych ze środków unijnych

Do 31.05.2023 - są przyjmowane dokumenty od zainteresowanych pomocą z budżetu krajowego do przezimowanych rodzin pszczelich

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie