Gminy wchodzą w energetykę. Fotowoltaika zamiast wiatrowych farm

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
08-07-2019,13:55 Aktualizacja: 08-07-2019,14:01
A A A

Rosnące ceny energii skłaniają coraz więcej samorządów do szukania alternatywy dla drogich usług spółek przesyłowych. Wiele gmin przymierza się do inwestycji we własną energetykę.

Rząd szykuje ułatwienia dla gmin, które stawiają na rozproszoną energetykę i dążą do autonomii w tej dziedzinie. Samo dosypanie pieniędzy to jednak za mało, by rozkręcić rynek blokowany przez nadmiar regulacji - przekonuje "Dziennik Gazeta Prawna".

systemy fotowoltaiczne, energia słoneczna, oze, instalacje oze, zielone certyfikaty

Fotowoltaika ma się intensywnie rozwijać

Łączna moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych w Polsce na koniec 2018 roku - według Agencji Rynku Energii - niemal podwoiła się w skali roku do 557 MW. W ostatnich latach obserwowany jest intensywny rozwój mikroinstalacji...

Po prawnych i finansowych turbulencjach związanych z kilkukrotnie zmienianymi w ostatnich latach zasadami budowy oraz rozliczeń farm wiatrowych sporo samorządów zwraca się w stronę fotowoltaiki.

Poza nielicznymi przykładami próby przełamania energetycznego monopolu dużych graczy rzadko się jednak udawały. Naprzeciw oczekiwaniom samorządów wychodzi teraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, NFOŚiGW chce pomóc rozkręcić lokalną energetykę.

Jednym z nowych instrumentów wsparcia ma być dofinansowanie na sporządzenie kosztownych opracowań dotyczących bilansu energetycznego gminy. Dziennik ustalił, że prawdopodobne jest, że 90 proc. kosztów sporządzenia opracowań pokrywałby fundusz, a 10 proc. stanowiłoby wkład własny gminy. Szczegóły rozwiązania zostaną dopracowane i przedstawione w ciągu 2–3 miesięcy.

8 lipca ruszył pierwszy nabór do programu Agroenergia skierowanego do indywidualnych rolników, którzy zainwestują w instalacje wytwarzające prąd i ciepło na własny użytek. Mogą uzyskać dotację na maksymalnie 800 tys. zł (40 proc. kosztów przedsięwzięcia) lub pożyczkę do 2 mln zł (100 proc. kosztów).

Końca dobiegają też prace nad nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli Ministerstwa Energii miałaby ona szybko trafić do Sejmu i jeszcze w lipcu zostać przyjęta przez parlament. Nowela ma przyspieszyć rozwój rozproszonych, ekologicznych źródeł zasilania.
 

źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu