Fotowoltaika ma się intensywnie rozwijać

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PKO Bank Polski, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-05-2019,9:30 Aktualizacja: 13-05-2019,9:37
A A A

Łączna moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych w Polsce na koniec 2018 roku - według Agencji Rynku Energii - niemal podwoiła się w skali roku do 557 MW.

W ostatnich latach obserwowany jest intensywny rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych, ale mimo tego udział elektrowni solarnych w łącznej mocy OZE stanowi niecałe 7 proc. - informują analitycy PKO Banku Polskiego.

smog, OZE, zielona energia, kujawsko-pomorskie

Panele fotowoltaiczne, kolektory i pompy ciepła dla wszystkich chętnych

Przy około 1,5 tysiąca budynków mieszkalnych w województwie kujawsko-pomorskim pojawiają się panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła. Instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii będą też działać przy...

Obniżenie cen komponentów, wprowadzone ustawą o OZE korzystne systemy wsparcia prosumentów, a także obawy konsumentów związane z podwyżką cen energii elektrycznej spowodowały, że na dachach domów zamontowano już ponad 50 tys. mikroinstalacji.

Dla instalacji o mocy powyżej 50 kW obecnie funkcjonują dwa systemy wsparcia: tzw. zielone certyfikaty dla instalacji zbudowanych do połowy 2016 r. oraz system aukcyjny dla nowych przedsięwzięć.

W efekcie przeprowadzonych dotychczas trzech aukcji na energię z OZE powinny powstać instalacje o mocy ok. 900 MW. W 2019 r. resort energii zakłada przeprowadzenie aukcji dla projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 750 MW.

W 2018 produkcja energii elektrycznej z OZE wyniosła łącznie 21,6 tys. GWh, z czego 300 GWh (+82 proc. r/r) zostało wytworzone w instalacjach wykorzystujących energię promieniowania słonecznego.

W najbliższych latach znawcy rynku przewidują istotny rozwój fotowoltaiki w Polsce.
 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu