Ceny zielonych certyfikatów mogą wzrosnąć dwukrotnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Biznes Newseria, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-02-2016,10:40 Aktualizacja: 01-02-2016,11:27
A A A

Dzięki wejściu w życie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii stopniowo zmniejszać się będzie nadpodaż zielonych certyfikatów, czyli praw majątkowych, na których opiera się system wsparcia produkcji energii z OZE.

Prognozy wzrostu cen są istotne dla firm energetycznych zajmujących się wytwarzaniem lub sprzedażą energii odbiorcom końcowym. Mają oni bowiem obowiązek pozyskiwać i przedstawiać prezesowi URE do umorzenia określoną liczbę zielonych certyfikatów.

energia elektryczna, odnawialne źródła energii, komisja europejska, konsultacje społeczne, psew, morze bałtyckie

Rynek musi dostosować się do rosnącego udziału OZE

Europa chce większej integracji rynków energii elektrycznej i lepszego dostosowania ich do dużego udziału odnawialnych źródeł energii. Takie są wstępne wyniki konsultacji społecznych w sprawie nowego modelu rynku energii elektrycznej,...

Nowością na rynku są uruchomione przez Towarową Giełdę Energii kontrakty forward, polegające na zagwarantowaniu klientom TGE dostawy zielonych certyfikatów w końcowym okresie rozliczenia kontraktu. Rynek terminowy praw majątkowych będzie dotyczył na razie tylko zielonych certyfikatów z instrumentu o nazwie PMOZE A.

- Zgłosiły się już pierwsze podmioty, które są zainteresowane tym rynkiem. W najbliższym czasie oczekujemy pierwszych transakcji - mówi agencji Newseria Biznes Marek Szałas, dyrektor Rejestru Świadectw Pochodzenia z Towarowej Giełdy Energii.

Jego zdaniem rynek powinien cieszyć się szczególnym zainteresowanie wśród dużych podmiotów, które muszą spełnić obowiązek umorzenia określonej liczby certyfikatów. Zielone certyfikaty mogą być atrakcyjnym narzędziem również dla inwestorów spoza branży energetycznej. Rynek ten potencjalnie dałby możliwość zarobienia 100 proc. w ciągu kilku najbliższych lat.

- Nie byłoby to dziwne na rynkach miedzi, metali czy innych rozwiniętych rynkach futures. Jeśli powstałby rynek z prawdziwego zdarzenia kontraktów na zielone certyfikaty i jeżeli założymy, że ich ceny będą rosły, to widzę tutaj duże pole do popisu dla instytucji finansowych bądź też quasi-finansowych, które zainwestowałyby w przyszły wzrost cen zielonych certyfikatów - wyjaśnia Paweł Puchalski, kierownik Działu Analiz Domu Maklerskiego BZ WBK.

[WIDEO] Mówią Arkadiusz Zieleźny, prezes zarządu Polenergia Obrót; Marek Szałas, dyrektor Rejestru Świadectw Pochodzenia, Towarowa Giełda Energii; Krzysztof Sobiech, zastępca dyrektora w Departamencie Obrotu Towarami Giełdowymi DM Noble Securities


Analitycy podkreślają, że dziś ceny są niskie.

ustawa o oze, odnawialne źródła energii w Polsce, wsparcie dla małych źródeł OZE, aukcje OZE

Część ustawy o OZE ma zostać odroczona o pół roku

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii autorstwa posłów PiS. Przewiduje on odroczenie o sześć miesięcy - do czerwca 2016 roku - wejście w życie przepisów dotyczących wsparcia dla małych...
Na prognozowane podwyżki wpływ będą mieć zmiany w systemie wsparcia energii z odnawialnych źródeł. - W rezultacie pełnego wejścia w życie ustawy oczekujemy, że rynek zielonych certyfikatów w pełni zbilansuje się w czasie 2-3 lat - ocenia Arkadiusz Zieleźny, prezes zarządu Polenergii Obrót.

Już pierwsze tegoroczne notowania pokazały delikatny wzrost ceny z grudnia (107-110 zł) do blisko 120 zł za MWh.

Wpływ na to będą miały zapisy nowej ustawy o OZE dotyczące zakończenia wsparcia w postaci zielonych certyfikatów dla dużych elektrowni wodnych (powyżej 5MW) oraz ograniczenie wsparcia dla instalacji współspalania (do pół certyfikatu za 1 MWh).

Wprowadzone od stycznia zmiany mają za zadanie przywrócić równowagę na rynku zielonych certyfikatów, czyli zmniejszyć nadpodaż i zwiększyć popyt. - Wydaje się, że jest to bardzo dobrze rokujący rynek i notowania zielonych certyfikatów będą w najbliższych kilku latach znacząco rosły - prognozuje prezes Polenergii Obrót.

W Rynku Praw Majątkowych można uczestniczyć bezpośrednio lub za pośrednictwem domów maklerskich, które są członkami TGE.

- Rynek wydaje się bardzo perspektywiczny, ponieważ daje możliwość lepszego planowania wydatkowania środków na zakup praw majątkowych. Nie potrzebujemy całej kwoty, aby zagwarantować sobie odpowiedni wolumen w danej cenie. Możemy natomiast zagwarantować sobie dostawę w określonym terminie tego produktu, finansując go dziś jedynie częściowo, w postaci depozytów - podkreśla Krzysztof Sobiech, zastępca dyrektora w Departamencie Obrotu Towarowym i Giełdowym Domu Maklerskiego Noble Securities.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu