Powietrzna pompa ciepła typu split zamiast pieca węglowego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska I perkowska@apra.pl
27-10-2015,16:20 Aktualizacja: 27-10-2015,16:38
A A A

Powietrzne pompy ciepła typu split to urządzenia pozwalające na ogrzewanie budynków oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Warto zainteresować się nimi jesienią, gdy temperatura powietrza jest jeszcze dodatnia.

Splitowe pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wynika to przede wszystkim z łatwego i szybkiego ich montażu. Wykorzystuje się je głównie do ogrzewania (lub chłodzenia) budynków, a także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

- Budowa pomp opiera się na zastosowaniu dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej, które łączone są obiegiem chłodniczym – tłumaczy Paweł Sokół z firmy Soleo dodając, że: - Dzięki takiemu rozwiązaniu główne źródła hałasu, czyli sprężarka i wentylator, przeniesione zostają poza budynek, zapewniając cichą i bezproblemową pracę.

Istotnym argumentem przemawiającym za wyborem pompy typu split są także koszty instalacji. Pozyskanie powietrza zewnętrznego jako dolnego źródła ciepła wiąże się bowiem ze stosunkowo niskimi wydatkami. - Możemy więc liczyć na szybki zwrot z inwestycji. Zwłaszcza, gdy pompa ciepła zastąpi nam ogrzewanie elektryczne lub piec węglowy – twierdzi przedstawiciel Soleo.

Co istotne, urządzenia tego typu pracują w dwóch trybach: monowalentnym oraz biwalentnym. W praktyce oznacza to, że mogą one służyć zarówno do wspomagania ogrzewania, jak i być samodzielnym urządzeniem grzewczym. - Innymi słowy, pomp typu split używa się zarówno w pracy monoenergetycznej (czyli samodzielnej), jak i we współpracy z innym, istniejącym już źródłem ciepła. Najczęściej jest nim kocioł grzewczy – wyjaśnia Paweł Sokół. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu uniwersalnego podgrzewacza, możliwe jest także połączenie pompy z instalacją solarną lub kominkiem z płaszczem wodnym.

- Warto też wspomnieć o możliwości aktywnego chłodzenia pomieszczeń przy użyciu pompy ciepła, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania oddzielnych klimatyzatorów. Obniżanie temperatury możliwe jest jednak dopiero po spełnieniu określonych warunków przez układ grzewczy, chłodnicę powietrza lub klimakonwektory – zaznacza przedstawiciel Soleo.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama