Pompy ciepła – działanie, efektywność, finansowanie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość
09-03-2015,12:00 Aktualizacja: 09-03-2015,15:59
A A A

- Jak widać, pompy ciepła są jednymi z najtańszych rozwiązań. Nieznacznie mniej kosztowne w eksploatacji są źródła ciepła na paliwo stałe (węgiel, pelet, drewno), jednak należy pamiętać, że są to rozwiązania emitujące szkodliwe związki do atmosfery, co wpływa na jakość powietrza w miejscu naszego zamieszkania! Pompy ciepła są źródłami bezemisyjnymi w miejscu zainstalowania - nie powodują bezpośredniego przedostawania się do atmosfery zanieczyszczeń takich jak dwutlenek węgla, dwutlenek siarki czy tlenki azotu, a zatem pomagają utrzymać wysoką jakość powietrza w naszym otoczeniu. Są zatem przyjazne środowisku i korzystają z niekończącego się naturalnego źródła energii. Dodatkowo, w porównaniu z urządzeniami zasilanymi paliwem stałym, są wygodniejsze w użytkowaniu ponieważ nie wymagają ciągłej obsługi i nadzoru - podkreśla dr inż. Maria Kostka.

DOFINANSOWANIE NA MIKROINSTALACJE

Osoby zainteresowane zakupem pompy ciepła mogą skorzystać z programu dotacyjnego PROSUMENT na zakup i montaż małych urządzeń do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Program ten przewiduje wsparcie kredytowo-dotacyjne dla inwestorów instalujących mikroźródła OZE do 40 kWe (instalacje do produkcji energii elektrycznej lub energii elektrycznej i cieplnej) w wysokości od kilkunastu tysięcy złotych dla indywidualnych właścicieli domów aż do ponad miliona dla spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych. Program dedykowany jest dla gmin, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz osób fizycznych. Gminy, zarówno w imieniu wspólnot, jak i spółdzielni mieszkaniowych ze swojego terenu, będą mogły składać wnioski o wsparcie w ramach PROSUMENTA od maja b.r. Natomiast indywidualni właściciele domów będą mogli składać wnioski po czerwcu br. - wyjaśnia Krzysztof Brzozowski, kierownik projektu „Od konsumenta do prosumenta - czyli dlaczego warto wdrożyć inteligentne sieci energetyczne w Polsce”.

Aktualne informacje na temat programu dotacyjnego na zakup małych urządzeń do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej znajdują się na stronie www.domzenergia.pl

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu