Rozdali kasę na zieloną energię i podsumowali PROW

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Dariusz Kucman | redakcja@agropolska.pl
06-08-2015,11:10 Aktualizacja: 06-08-2015,11:24
A A A

Środki ze „starego” PROW na budowę mikroinstalacji prosumenckich, wykorzystujących odnawialne źródła energii, otrzymają samorządy gmin Zbójno, Wąbrzeźno i Chełmno (województwo kujawsko-pomorskie).

Nabór wniosków o przyznanie wsparcia na tego typu operacje prowadzony był w maju. Aplikować mogły gminy.

Najwyżej punktowano aplikacje, których celem była pomoc w zakupie i instalacji tego typu urządzeń na potrzeby gospodarstw domowych. Znaczenie miał też wskaźnik gminnych dochodów w przeliczeniu na mieszkańca.

Na liście przedsięwzięć zakwalifikowanych do dofinansowania znalazły się 22 projekty opiewające na blisko 14 milionów zł. Zgodnie z zasadami rozdysponowania tego typu pomocy, przyjętymi przez zarządzające środkami PROW Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, samorząd województwa mógł zawrzeć umowy finansowe z co najwyżej trzema wnioskodawcami z najwyższych pozycji listy rankingowej (są to właśnie samorządy gmin Zbójno, Wąbrzeźno i Chełmno).

prow_zielona_energia_warmia_mazury_fundusze

Dotacje ze starego PROW – na zieloną energię

Gminy Prostki, Sępopol i Bisztynek podpisały umowy z samorządem województwa warmińsko-mazurskiego na współfinansowanie budowy mikroinstalacji prosumenckich. Środki pochodzą z oszczędności w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich...

- Pozostali mają szansę na pieniądze dzielone centralnie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która na podstawie list przesłanych przez wszystkie samorządy wojewódzkie stworzy ranking krajowy. Lista ta powinna zostać ogłoszona najpóźniej 14 sierpnia - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa kujawsko-pomorskiego urzędu marszałkowskiego.

Spośród przedsięwzięć, które dofinansuje ze swojej puli samorząd województwa, dwa dotyczą kolektorów słonecznych podgrzewających wodę na potrzeby gospodarstw domowych (gmina Wąbrzeźno i gmina Chełmno - odpowiednio 55 i 30 domowych kolektorów), a trzeci - prosumenckich instalacji przetwarzających energię słoneczną w prąd elektryczny (gmina Zbójno – instalacje fotowoltaiczne pracujące na potrzeby 46 gospodarstw domowych oraz szkoły podstawowej i gimnazjum). Łączna wartość wsparcia to blisko 1,4 mln złotych. Umowy zostały już podpisane.

Wojewódzki samorząd podsumował już działalność w ramach PROW 2007-2013. Z puli przyznanych regionowi ponad 670 milionów złotych, zakontraktowano bowiem blisko 100 procent środków.

- Najwięcej, bo ponad 300 milionów złotych pochłonęły przedsięwzięcia inwestycyjne, związane z poprawą poziomu świadczenia podstawowych usług komunalnych (gospodarka wodno-ściekowa, gospodarka odpadami, budowa i modernizacja targowisk, energetyka ze źródeł odnawialnych, infrastruktura internetowa). 113 milionów złotych kosztowały inwestycje związane z odnową i rozwojem wsi. Na infrastrukturę pozwalającą na upowszechnienie dostępu do internetu wydano ponad 1,5 miliona złotych - wymienia rzecznik Krzemińska.

Jak dodaje, dzięki dotacjom z PROW we wsiach w całym regionie wybudowano pół tysiąca kilometrów nowych wodociągów i blisko 800 tysięcy kilometrów sieci kanalizacyjnej, prawie 7000 przyzagrodowych oczyszczalni ścieków i 17 nowych ujęć wody, oddano też do użytku 53 nowych lub zmodernizowanych stacji uzdatniania wody i 19 oczyszczalni ścieków. Mieszkańcy obszarów pozamiejskich korzystają z blisko 800 nowo wybudowanych lub wyremontowanych świetlic (ponad 600 z nich na nowo i stosownie do obecnych potrzeb wyposażono), blisko 300 powstałych lub doposażonych obiektów sportowych i 600 placów zabaw.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu