Rolnicy rzucili się na "Energię dla wsi"? MRiRW o ogromnym zainteresowaniu i większej puli

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-09-2023,7:30 Aktualizacja: 02-09-2023,17:29
A A A

Pula środków w ramach pierwszego naboru wniosków w programie „Energia dla wsi” wzrasta ze 100 mln zł do 500 mln zł. „Decyzja została podjęta w związku z ogromnym zainteresowaniem rolników inwestycjami w OZE, w szczególności w biogazownie” – twierdzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W ramach programu „Energia dla wsi” można ubiegać się o dotację na inwestycje dotyczące budowy: elektrowni wodnych, instalacji wytwarzania energii z biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji oraz magazynów energii. Można tez wnioskować o pożyczkę na budowę: elektrowni wodnych, instalacji wytwarzania energii z biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji, instalacji wiatrowych oraz instalacji fotowoltaicznych (szczegóły są tutaj).

90 proc. wniosków na biogazownie

„Bardzo duże zainteresowanie programem potwierdza, że zarówno sam program, jak i ułatwienia wprowadzone ustawą z 13 lipca 2023 r. dotyczące biogazowni rolniczych, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rolników. Wiele razy podkreślali oni potrzebę takich rozwiązań, które długofalowo zapewnią im opłacalne warunki prowadzenia działalności rolniczej i godne życie. Wprowadzone rozwiązania dają takie możliwości” – przekonuje w komunikacie MRiRW.

biogazownia, mikrobiogazownia rolnicza, biogaz, energia, ciepło, poferment, dotacja, nfośigw

Gospodarstwo z dużą dotacją - 1,5 mln zł na mikrobiogazownię. Prąd będzie z obornika

Prywatne gospodarstwo rolne zlokalizowane w woj. śląskim wystarało się o prawie 1,5 miliona zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na budowę mikrobiogazowni. Jak podkreśla NFOŚiGW, będzie to pierwsze tego...

Jak podaje, dotychczas złożono 139 wniosków, z czego o dotacje ubiegają się 74 podmioty, a o pożyczki - 65. Łączna kwota wnioskowanych dotacji wynosi ponad 350 mln zł, zaś pożyczek - ponad 230 mln zł. Aż ok. 90 proc. wszystkich wniosków dotyczy budowy biogazowni o mocy od 0,015 MW do 0,99 MW.

Dodatkowe źródło dochodu

Co istotne, w ramach programu można uzyskać aż do 65 proc. dotacji na budowę biogazowni rolniczej oraz pożyczkę do 100 proc. kosztów kwalifikowalnych.

„Ustawa z dnia 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu oraz program ‘Energia dla wsi’ to kompleksowe wsparcie dla polskiego rolnictwa i przetwórstwa rolno spożywczego. Poprzez wsparcie inwestycji w OZE rolnik, wykorzystując zasoby swojego gospodarstwa, zyskuje możliwość dodatkowego źródła dochodu z produkcji energii” – przekonuje resort rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama