Przerobią zielonkę na biogaz

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska I perkowska@apra.pl
18-11-2015,14:05 Aktualizacja: 18-11-2015,14:05
A A A

Polska Grupa Biogazowa zakończyła budowę dwóch pierwszych biogazowni, zlokalizowanych w Darskowie i Złocieńcu (woj. zachodniopomorskie).

Podczas spotkania starostwie powiatowym w Drawsku Pomorskim przedstawiciele PGB podsumowali działania na terenie powiatu związane z inwestycjami w odnawialne źródła energii oraz przedstawili propozycje wykorzystania energii elektrycznej i cieplnej wytwarzanej w biogazowniach.

Zwiedzając nowo wybudowaną elektrociepłownię w Złocieńcu, goście mieli okazję zapoznać się z procesem technologicznym zachodzącym przy produkcji biogazu. Kulminacyjną częścią spotkania było jednak odpalenie płomienia z wytworzonego gazu, potwierdzającego sprawność działania jednostki wytwórczej.

biogazownie, województwo łódzkie, Witold Stępień

Łódzkie może zostać liderem w produkcji biogazu. Ale protestów nie brakuje

Realizacja programu "biogazownia w każdej gminie" przyniosłaby korzyści także rolnikom. Ale póki co wszystko idzie opornie. Mija pięć lat od ogłoszenia przez rząd programu budowy biogazowni rolniczych w Polsce. Hasło...

Instalacja w Złocieńcu działa w oparciu o biogaz wytworzony w wyniku beztlenowej fermentacji surowców pochodzenia rolniczego. Jest on wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej. Elektrociepłownia zlokalizowana jest na terenie przemysłowym miasta. Jak zapewniają przedstawiciele PGB, parametry powstającego ciepła dają szerokie możliwości jego wykorzystania oraz przesyłania do okolicznych odbiorców.
Na terenie gminy Złocieniec znajduje się wiele terenów zielonych i pól uprawnych, z których zielonki mogą być wykorzystane w procesie technologicznym instalacji. Bliskie sąsiedztwo elektrociepłowni na biogaz umożliwia okolicznym mieszkańcom nawiązanie współpracy na różnych płaszczyznach, korzystając z dogodnych, sprawdzonych i ekologicznych rozwiązań przetwarzania produktów rolnych.

Parametry technologiczne biogazowni Złocieniec:

  • jednostka kogeneracyjna oparta o silnik spalinowy GE Jenbacher, o mocy elektrycznej 999 kW i mocy cieplnej 1058 kW,
  • moc zainstalowana energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych – 0,999 MWe,
  • planowana, roczna produkcja energii elektrycznej – 8 300 MWh/rok,
  • planowana, roczna produkcja energii cieplnej – 30 851 GJ/rok.
    biogazownia, bio power, Ryszard Rabiega

    Biogazownie mogą być przyszłością rynku OZE

    Zainstalowana moc OZE w Polsce przekracza na dziś 6 GW. Większość pochodzi z elektrowni wiatrowych, jednak biorąc pod uwagę warunki klimatyczno-gruntowe i ekonomicznie korzystniejsze mogą być biogazownie. 4 maja weszła w życie ustawa o OZE, ale już...

Przy elektrowni zainstalowana została suszarnia taśmowa, w której surowiec będzie suszony czystym, wolnym od spalin, ogrzanym strumieniem powietrza z ciepła wytworzonego w biogazowni.

Także biogazownia Darskowo działa w oparciu o biogaz wytworzony w wyniku beztlenowej fermentacji surowców pochodzenia rolniczego. PGB zapewnia, że zastosowana w niej technologia gwarantuje najwyższą sprawność oraz efektywność wytwarzania biogazu i energii elektrycznej. Również ta instalacja ma możliwość przerabiania zielonki na biogaz. Do jego wytwarzania nadaje się też obornik i gnojowica, pochodzące z okolicznych gospodarstw. Tu także zainstalowana została suszarnia taśmowa.

Parametry technologiczne biogazowni Darskowo:

  • jednostka kogeneracyjna oparta o silnik spalinowy GE Jenbacher, o mocy elektrycznej 999 kW i mocy cieplnej 1058 kW,
  • moc zainstalowana energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych – 0,999 MWe,
  • planowana, roczna produkcja energii elektrycznej – 8 300 MWh/rok,
  • planowana, roczna produkcja energii cieplnej – 30 851 GJ/rok.
Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu