Zdjęcia satelitarne pokazują skalę strat. Z góry widać głęboką suszę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-08-2019,11:05 Aktualizacja: 12-08-2019,11:22
A A A

Już na początku lipca obszar rolniczy objęty suszą stanowił ponad 70 proc. powierzchni, w tym na 50 proc. susza miała charakter głęboki - podał Instytut Geodezji i Kartografii (IGiK) w oparciu o dane funkcjonującego w jego ramach Centrum Teledetekcji.

Centrum to ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych w zakresie wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych do pozyskiwania informacji o obiektach, zjawiskach i procesach zachodzących na powierzchni Ziemi.

Duże pieniądze dla gospodarstw na zabezpieczenie przed suszą

Jeszcze w tym roku rolnicy będą mogli się ubiegać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o pomoc finansową na inwestycje w tzw. małą retencję. Pieniądze te rolnicy mogą przeznaczyć m.in. na inwestycje chroniące...
Obecnie realizuje prace badawcze przy wykorzystaniu danych z zakresu optycznego (widzialne, termalne) i danych radarowych oraz obrazów satelitarnych. Dotyczy to m.in. rolnictwa w obszarze prognozowania plonów, wykrywania i monitorowania susz, rozpoznawania upraw czy szacowania kondycji upraw. Teraz podsumowano dane "suszowe".

"Na bazie zdjęć satelitarnych NOAA/AVHRR zostały opracowane modele wykorzystujące temperaturę powierzchni czynnej dla oszacowania natężenia suszy na obszarach rolniczych. W bieżącym roku w centralnej części Polski od początku czerwca przez ponad trzy dekady panowały wysokie temperatury i niedostateczna ilość opadów, co spowodowało słabe uwilgotnienie roślin uprawnych. Obszar rolniczy objęty suszą na początku lipca zajmował ponad 70 proc., w tym na 50 proc. susza miała charakter głęboki - podał IGiK.

Mapy obrazujące stan uwilgotnienia obszarów rolniczych można znaleźć tutaj.

"Na skutek przewlekłej suszy w okresie kluczowym dla wzrostu zbóż i rzepaku według naszych modeli plony tychże upraw nie będą wysokie. Licząc średnio, spadek plonu zbóż ogółem w stosunku do plonów potencjalnych może wynosić 18 proc., pszenicy ozimej 14 proc., a rzepaku nawet do 25 proc." - wskazał Instytut Geodezji i Kartografii.

[WIDEO] Susza rolnicza w województwie opolskim. Duże straty w plonach rzepaku i zbóż

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu