Będzie więcej stacji, by lepiej szacować straty suszowe? IMGW: przybyło ich o sto
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej odniósł się do wniosku samorządu rolniczego o zwiększenie liczby stacji meteorologicznych, z których dane mogą mieć znaczenie m.in. w kwestii szacowania strat suszowych.
Wielokrotnie przez nas podnoszony - za sprawą licznych głosów ze środowiska rolniczego - temat szacowania strat suszowych będzie wracał jak bumerang każdego roku, dopóki nie zostanie utworzony całościowy system, który będzie gwarantował poszkodowanym gospodarzom rzetelne wyliczanie szkód i - tym samym - pomoc na odpowiednim poziomie.

Dochodzą rzepak, kukurydza i strączkowe – susza rolnicza według nowych danych
KRIR: zwiększyć liczbę stacji
Niestety, póki co rolnicy otrzymują zazwyczaj wyliczenia nieprzystające do realiów na polach, gdzie susza wyrządziła istotne straty w uprawach. W związku z tym rolnicze organizacje wystosowały już wiele wystąpień do różnych organów.
I tak np. Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) zwróciła się niedawno do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW) o zwiększenie liczby naziemnych stacji meteorologicznych na terenie kraju.
„Obecne rozmieszczenie stacji nie zapewnia wystarczającej dokładności danych meteorologicznych na potrzeby rolnictwa, co wpływa na wiarygodność systemu szacowania strat suszowych oraz innych zjawisk klimatycznych, mających bezpośredni wpływ na produkcję rolną” - brzmiało wystąpienie KRIR.
IMGW: sieć rozbudowana
W odpowiedzi IMGW podkreślił, że dba o to, aby sieć pomiarowo–obserwacyjna odzwierciedlała pełny zakres pomiarowy niezbędny do generowania prawidłowych prognoz i ostrzeżeń natury meteorologicznej i hydrologicznej.

Co z komisjami suszowymi? Wrócą na pola, by szacować straty?
„Zakres pomiarowy stacji oraz ich rozmieszczenie jest stale poddawane analizom uwzględniającym wszystkie aspekty, a w szczególności uzasadnienie merytoryczne oraz również możliwości finansowe. Efektem tych analiz są podejmowane działania, których przykładem jest Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły realizowany przy pomocy międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach którego Instytut zagęszcza oraz modernizuje sieć pomiarowo-obserwacyjną. W ostatnim czasie sieć została rozbudowana o około 100 nowych stacji meteorologicznych, przy jednoczesnej automatyzacji niektórych z istniejących stacji oraz doposażeniu niektórych stacji w dodatkowy sprzęt pomiarowy” – poinformował Instytut.
Prowadzą badania nad suszą
Zaznaczył przy tym, iż w ramach realizacji zadań statutowych prowadzi on badania nad suszą atmosferyczną oraz hydrologiczną, czego efektem jest stworzenie produktu dedykowanego tym zagadnieniom - portalu dostępnego pod adresem https://agrometeo.imgw.pl.
„Jednocześnie dziękujemy za zainteresowanie się budową stacji i zapewniamy, że IMGW-PIB dokłada wszelkich starań, aby sieć stacji meteorologicznych wchodzących w skład państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej odzwierciedlała pełny zakres pomiarowy niezbędny do prowadzenia prawidłowych badań i analiz służących ocenie m.in. zjawiska suszy. W celu przeciwdziałaniu skutkom ewentualnych susz, powodzi, a zatem podejmowania z wyprzedzeniem odpowiednich decyzji i reakcji, prosimy stale śledzić nasze komunikaty i ostrzeżenia na ogólnodostępnych kanałach informacyjnych” – podsumowano odpowiedź.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś