Producenci tytoniu zmagają się z poważnymi problemami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2022,10:25 Aktualizacja: 12-05-2022,10:29
A A A

Rosnące koszty produkcji, redukcja liczby plantatorów, zagrożenie ze strony produkcji indyjskiej - takie m.in. problemy poruszano podczas posiedzenie grupy roboczej "Tytoń" organizacji europejskich rolników Copa-Cogeca.

Polskę reprezentowali eksperci Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych (w swoim serwisie zrelacjonowała spotkanie) Ryszard Piątek z Krajowego Związku Plantatorów Tytoniu oraz Przemysław Noworyta z Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu.

tytoń, pole, Zamojszczyzna

Możliwości wykorzystania mikrobiologii w uprawie tytoniu

Od pewnego czasu obserwujemy stałe wycofywanie substancji aktywnych stosowanych w ochronie roślin, przy jednoczesnym niemalże braku nowych środków. Problem ten będzie narastał z uwagi na planowane dalsze ograniczenia w ilości substancji...

Pierwszy z nich został wybrany na jednego z zastępców Hiszpana Teofilo Moreno, przewodniczącego grupy. Drugim jest Eleni Skentrou z Grecji. - Bardzo cieszę się za okazanego powtórnie zaufania. Zwłaszcza, że przed nami sporo wyzwań związanych z rosnącymi kosztami produkcji oraz Europejskim Zielonym Ładem - powiedział Piątek.

Podczas spotkania omówiono sytuację rynkową w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Wszyscy uczestnicy sygnalizowali podobne problemy wpływające na opłacalność produkcji tytoniu.

Znaczny wzrost kosztów produkcji (nawozy, gaz, energia opał) powoduje minimalizację dochodowości uprawy tytoniu w UE, co wpływa na zmniejszający się z roku na rok wolumen uprawowy. Jednocześnie następuje redukcja liczby plantatorów tytoniu, szczególnie w regionach, w których istnieją alternatywne możliwości produkcji rolnej.

- Niebagatelnym problemem w uprawie tytoniu jest duży koszt sezonowej siły roboczej oraz brak chętnych do pracy przy zbiorach tytoniu - podkreślił Przemysław Noworyta, ekspert FBZPR.

Nielegalna fabryka tytoniu w stodole, powiat świecki, Straż Graniczna, CBŚP

Nielegalna fabryka tytoniu w stodole

Wspólne działania funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej doprowadziły m.in. do zlikwidowania suszarni i krajalni tytoniu....

Na spotkaniu przypomniano, że produkcja tytoniu w UE w 2020 wyniosła 127 tys. 20 ton. Największymi wytwórcami są: Włochy - 37 tys. ton, Hiszpania - 24 tys. oraz Polska - 20 tys. Ceny nieznacznie wzrosły w 2020 r oraz w sezonie 2021.

Unia Europejska posiada niespełna 3 proc. udziału w światowej produkcji tytoniu. Import w 2021 r. wyniósł 513 tys. ton, a eksport 167 tys. t.

Copa Cogeca wskazała też na zagrożenia wynikające z ewentualnej umowy o wolnym handlu z Indiami. Rozmowy w tej sprawie ruszyły w 2007 r. i po 12 turach zostały wstrzymane w 2013 r. W 2018 roku UE ogłosiła nową strategię wobec Indii, a 8 maja 2021 r. wznowiono negocjacje. Są sektory w UE, którym umowa może w ocenie rolników poważnie zaszkodzić. Jednym z nich jest uprawa tytoniu.

Indie są już bowiem 3 największym eksporterem tytoniu zielonego do UE (49,3 tys. ton w 2021 r.). Tamtejsza produkcja wynosi 340 tys. ton, z czego 185 tys. stanowi eksport. Tytoń jest tam o wiele tańszy. Całkowite otwarcie rynku unijnego na surowiec z Indii może zdestabilizować uprawę tytoniu w UE, a w konsekwencji doprowadzić do jej likwidacji.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu