Pogłębiła się susza w zachodniej Polsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-09-2018,14:15 Aktualizacja: 26-09-2018,14:23
A A A

Pogłębia się susza w zachodniej części kraju, a największy deficyt wody występuje w okolicach Poznania - poinformował Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Susza dotyka upraw buraków, ziemniaków oraz zasiewów rzepaku i rzepiku.

Z ostatniego raportu instytutu wynika, że warunki pogodowe w ostatnich tygodniach spowodowały dalsze zwiększenie deficytu wody dla roślin, szczególnie w zachodniej Polsce. Od 21 lipca do 20 września liczba gmin dotkniętych przez suszę wzrosła z 566 do 1700, a powierzchnia terenów zwiększyła się o 36 pkt. proc.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy,jan krzysztof ardanowski, pomoc rządowa, szacowanie strat

Rolnicy dostali już pierwsze wypłaty rekompensat z powodu suszy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydała już pierwsze decyzje o przekazaniu wypłat rekompensat z powodu suszy. Pozytywne decyzje dotyczą 1160 osób, a do wypłaty przekazano 449 wniosków i pieniądze trafiły już na konta...

Największa susza występowała w Poznaniu i na terenach przyległych do miasta, na Ziemi Lubuskiej oraz na Nizinie Śląskiej. Znaczny deficyt wody był odczuwalny na Nizinie Szczecińskiej, w Wielkopolskiej oraz w okolicy Trzebnicy.

Szczególnie niesprzyjające warunki pogodowe nastąpiły w województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, opolskim, łódzkim oraz pomorskim. Susza rolnicza w Polsce występuje obecnie wśród upraw: ziemniaka i buraka cukrowego oraz w zasiewach rzepaku i rzepiku.

Suszę w uprawach ziemniaków odnotowano w 14 województwach, w 1700 gminach (ok. 68 proc. gmin) na powierzchni 49 proc. gruntów ornych. W uprawach buraków w 12 województwach (42 proc. gmin). Zagrożenie suszą rolniczą występowało również wśród upraw rzepaku i rzepiku w 14 województwach (57 proc. gmin) obejmujących 27 proc. gruntów ornych.

W omawianym okresie w stosunku do poprzedniego (sześciodekadowego) przybyło gmin z suszą oraz powierzchni gruntów ornych. IUNG prowadzi monitoring suszy tylko do końca września.

Według ostatnich danych resortu rolnictwa w 2108 gminach komisje szacowały straty, a prace zakończyły się w 1291. Szacunki strat dokonano w ponad 239 tys. gospodarstw na powierzchni ponad 4,5 mln ha - z tego ponad 570 tys. ha to uprawy, gdzie straty przekroczyły 70 proc.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu