Na świecie coraz cieplej. Padły kolejne rekordy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2020,13:35 Aktualizacja: 07-12-2020,14:05
A A A
Naukowcy z ECMWF Copernicus Climate Change Service informują, że listopad tego roku  był na świecie najcieplejszym listopadem od początku rejestrowania danych. Natomiast w Europie, miesiąc ten okazał się drugim najcieplejszym w historii. 
 
Copernicus Climate Change Service (C3S), zrealizowane przez Europejskie Centrum Średnich Prognoz Pogodowych na zlecenie Komisji Europejskiej, ogłosiło dziś, że średnie temperatury na świecie w listopadzie 2020 roku były najwyższymi odnotowanymi w tym miesiącu, w zbiorze danych C3S. 
 
susza rolnicza, Andrzej Doroszewski, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, niedobór wody

IUNG: pogoda w tym roku sprzyjała uprawom

Tegoroczna pogoda nie była dla upraw zła, choć susza wystąpiła w Polsce. To przełożyło się to na dobre plony - uważa prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Susza dotknęła przede wszystkim województwa lubuskie...
Dane pokazują, że temperatury w listopadzie były powyżej standardowego 30-letniego okresu odniesienia (1981–2010) o blisko 0,8°C. Natomiast w porównaniu do poprzedniego najcieplejszego listopada w 2016 i w 2019 r. były wyższe o ponad 0,1°C. Temperatury powyżej średniej odnotowano na dużym obszarze obejmującym północną Europę, Syberię i Ocean Arktyczny. Znacznie wyższe od przeciętnych wystąpiły również w niektórych częściach USA, Ameryce Południowej, Afryce Południowej, na Wyżynie Tybetańskiej, we wschodniej Antarktydzie i na przewarzającym obszarze Australii. W Europie był to drugi najcieplejszy listopad w historii, po listopadzie w 2009 r. Temperatury poniżej średniej odnotowano natomiast w środkowej Azji i w zachodniej Antarktydzie. 
 
Rekordową wartość w Europie osiągnęły natomiast średnie temperatury w całym okresie jesiennym (wrzesień, październik, listopad). Były o 1,9°C wyższe od standardowego okresu odniesienia i jednocześnie o 0,4°C wyższe niż średnia temperatura w 2006 r., kiedy to padł ostatni rekord. W większości Europy temperatury były wyższe od średniej, a w północnej i wschodniej części kontynentu.
 
W tym roku w regionie Arktyki i dużych częściach północnej Syberii,  temperatury były znacznie powyżej średniej, nie tylko podczas borealnej jesieni (wrzesień, październik, listopad). Pokrywa lodu morskiego w tym samym regionie jest szczególnie niska od początku lata. Dane C3S pokazują, że w listopadzie zasięg lodu morskiego w Arktyce osiągnął drugą najniższą wartość od początku obserwacji satelitarnych w 1979 r.
 
2020 rok na podium 
 
przymrozki, pogoda, przymrozki w kwietniu

Uwaga, przymrozki. Temperatura spadnie do minus 8 stopni

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę rano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami dla całego kraju. Alert nie obejmuje województw: dolnośląskiego, opolskiego i części woj. lubuskiego. Zgodnie z alertem IMGW, w...
Pozostał tylko miesiąc do końca roku, dlatego można dokonać już pierwszych podsumowań. Analiza danych C3S wskazuje, że warunki termiczne w tym roku są zbliżone do tych z 2016 r., który był drugim najcieplejszym rokiem w historii globu, po 2019 r. Na podstawie danych z kilkuświatowych zbiorów danych, WMO ogłosiło już w zeszłym tygodniu, że rok 2020 będzie na świecie jednym z trzech najcieplejszych w historii. 
 
W Europie, w tym roku, okres od stycznia do listopada jest cieplejszy względem tego samego okresu ub.r. o 0,5oC, a w porównaniu do poprzednich lat o co najmniej 0,4oC (w zestawieniu danych C3S). Dlatego jest prawie pewne, że obecny rok będzie dla Europy rekordowo ciepły.  
 
- Na świecie listopad był wyjątkowo ciepłym miesiącem w porównaniu z innymi listopadami, temperatury w Arktyce i północnej Syberii utrzymywały się niezmiennie na wysokim poziomie, a lód morski był na drugim najniższym poziomie. Tendencja ta niepokoi i podkreśla wagę kompleksowego monitorowania Arktyki, ponieważ ociepla się ona szybciej niż reszta świata -  komentuje Carlo Buontempo, dyrektor serwisu Copernicus Climate Change Service w ECMWF. 
 
- Te zapisy są zgodne z długoterminowym trendem ocieplenia klimatu na świecie. Wszyscy decydenci, którzy uważają łagodzenie zagrożeń klimatycznych za priorytet, powinni postrzegać je jako głośne dzwonki alarmowe i poważniej niż kiedykolwiek zastanowić się, jak najlepiej wywiązać się z międzynarodowych zobowiązań takich jak Porozumienie Paryskie z 2015 r - dodaje.
 
Copernicus Climate Change Service (C3S)
C3S publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne opisujące zmiany obserwowane w globalnej temperaturze powietrza na powierzchni i innych zmiennych klimatycznych. Wszystkie zgłoszone ustalenia opierają się na analizach komputerowych przy użyciu miliardów pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji meteorologicznych na całym świecie.
 
  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu