Jak ograniczyć skutki suszy? Cz. 3

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
10-01-2019,8:00 Aktualizacja: 09-01-2019,8:15
A A A

W trosce o walkę z suszą duże znaczenie ma przemyślana uprawa roli, w tym przede wszystkim uprawa pożniwna.

Uprawa pożniwna

Szczególne znaczenie w trosce o wodę ma prawidłowo przeprowadzona uprawa pożniwna. Trzeba ją wykonać jak najszybciej po zbiorze rzepaku i zbóż, bo każdy dzień opóźnienia oznacza gigantyczne straty wilgoci z odkrytego ścierniska. Do uprawy pożniwnej nie powinno używać się pługa, ale agregatów ścierniskowych. Gorsze efekty uzyskuje się zwykle przy zastosowaniu brony talerzowej.  

Jeśli już wykonano podorywkę, to rolę należy jak najszybciej zabronować, lub co jest lepszym rozwiązaniem, zagregatować pług z broną.

buraki, susza, pole

Jak ograniczyć skutki suszy? Cz. 1

W 2018 r. znaczna część obszaru naszego kraju została dotknięta klęską suszy. Wydaje się, że takie zjawisko pogodowe będzie nękać naszych rolników coraz częściej. Co może zrobić rolnik, aby ograniczyć skutki niedoboru wody, bo na opady nie...

Niszczyć podeszwę płużną

Silnie zagęszczona warstwa skutecznie zwiększa podatność roślin na niedobory wody, bo nie pozwala korzeniom na prawidłowy ich wzrost. Z podeszwą płużną można spotkać się na polach, na których przez wiele lat wykonywano orkę na tę samą głębokość. Można ją także spotkać na ścieżkach technologicznych i na uwrociach. Zabiegiem likwidującym podeszwę płużną jest głęboszowanie. Jest to zabieg kosztowny i powinien być wykonywany wyłącznie na tych fragmentach pola, gdzie jest naprawdę niezbędny.

Nadmierna gorliwość w przeprowadzaniu tego zabiegu nie tylko powoduje niepotrzebny koszty, ale może spowodować odwrotny skutek w postaci obniżki plonu. Te miejsca, na których może występować podeszwa płużna najlepiej jest zaobserwować po intensywnych opadach - w nich długo utrzymuje się woda. Na dużych polach można do tego celu wykorzystać najprostsze drony i wykonać zdjęcia.

opryskiwacz, pole, ciągnik, burak cukrowy

Jak ograniczyć skutki suszy? Cz. 2

Znaczny wpływ na wytrzymałość roślin na niedobór wody ma odpowiednie nawożenie. Niestety, zbyt często nie jest ono prawidłowe. Umiarkowane nawożenie azotem Zbyt duże nawożenie azotem przyczynia się do nadmiernego wzrostu części nadziemnej,...

Przemyślana uprawa orkowa

W przypadku stosowania pługa i wykonywania orki przy niedoborze wody np. pod rzepak ozimy, powinno się ją przeprowadzać nocą, gdy parowanie jest najmniejsze. Natychmiast rolę należy doprawić i siać. Taki system przygotowania roli do siewu rzepaku sam wykonywałem pracując w bardzo suchym 1992 roku na fermie w Austrii. Korzystne jest też wykonywanie orki i siewu etapami, a nie uprawa całego pola.

Straty wody znacznie zwiększa wykonywanie orki wiosennej, dlatego powinno się ją stosować tylko w uzasadnionych przypadkach.

Uprawa przedsiewna

W wielu przypadkach uprawę przedsiewna można zredukować do jednego przejazdu agregatem uprawowym, co nie tylko oszczędza czas i pieniądze, ale także ogranicza straty wody. 

Wałowanie wzmaga podsiąkanie   

Wschody roślin podczas niedoboru wody może zwiększyć wałowanie. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie wału niesie za sobą niebezpieczeństwo zaskorupienia gleby w razie wystąpienia gwałtownych opadów.         

Uprawa bezorkowa

W poprawie utrzymania wilgoci w glebie może pomóc przemyślana i dostosowana do warunków gospodarstwa uprawa bezorkowa i różne jej modyfikacje (np. uprawa pasowa).

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu