Były przymrozki, teraz cała nadzieja w azocie i potasie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-05-2017,13:30 Aktualizacja: 15-05-2017,12:39
A A A

Gwałtowne spadki temperatur w ostatnim czasie doprowadziły w wielu rejonach kraju do silnych uszkodzeń, kwiatów, zawiązków a także drzew w słabszej kondycji.

Dla regeneracji specjaliści zalecają program bogaty w podstawowe składniki w tym azot i potas, wspomagające gospodarkę wodną.

Nawożenie dolistne połączone ze stymulacją regeneracji można oprzeć na produktach z linii Plantafol. Dla gatunków ziarnkowych i jagodowych: Plantafol 10.54.10 w dawca 2,5 kg/ha a w przypadku pestkowych: Plantafol 20.20.20 w dawce 2,5 kg/ha.

sadownictwo, sadownicy, straty w sadach. jabłonie, grusze, wiśnie

Sadownicy są załamani. Owoce wymarzły, ceny pójdą w górę

Ostatnie przymrozki spowodowały duże zniszczenia w sadach, wymarzły czereśnie, wiśnie i jabłonie. Owoców będzie znacznie mniej, a ich ceny mogą być wyższe - alarmuje Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. Komisje...
Do mieszaniny zalecamy dodać biostymulator zawierający aminokwasy roślinne Megafol w dawce 2 l/ha oraz produkty zawierające magnez i mikroelementy np. w formie OptiMicro w dawce 2,5 kg/ha - czytamy w najnowszym zaleceniu agrotechnicznym i ochrony roślin opracowanym przez firmę PUH Chemirol w oparciu o program doradczy FruitAkademia.

Poprawa zawiązania

W sadach jabłoniowych zwłaszcza tam, gdzie obserwuje się duże uszkodzenia zawiązków, zalecamy w sprzyjających warunkach >18°C wykonanie zabiegu produktami giberelinowymi np. Novagib w dawce 0,5 l/ha.

Parch jabłoni

W sadach dobrze zabezpieczanych przed deszczami zaleca się kontynuację ochrony zapobiegawczej produktami zawierającymi ditianon (Delan 700 WG dawka 0,5 kg/ha) lub kaptan (Kaper 80 WG w dawce 1,88 kg/ha).

sadownicy, sadownictwo, sady, straty w uprawach owoców, wiosenne przymrozki, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Przymrozki dają się we znaki. Sadownicy chronią jabłonie i grusze

IMGW prognozuje przymrozki przede wszystkim w południowej i zachodniej Polsce. Niskie temperatury są groźne zwłaszcza dla jabłoni i grusz. Kwitnące drzewa można jeszcze ochronić przed przemarznięciem, jeśli mróz nie przekroczy -3 st....
Specjaliści przypominają, że zabiegi zapobiegawcze zwłaszcza na początku wegetacji, gdzie intensywnie przyrasta tkanka liścia należy wykonywać co 4-5 dni.

Zapobiegawczo można zastosować także produkty zawierające tiuramu np. Thiram Granuflo 80 WG w dawce 3 kg/ha, które ograniczają również występowanie szarej pleśni prowadzącej do zgnilizny gniazda nasiennego zwłaszcza na odmianie Gloster. Inne rozwiązanie o podwójnym działaniu stanowi mieszanina produktów kontaktowych z produktami zawierających pyrymetanil np. Chorus (1,5 l/ha).

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych / Rak bakteryjny

Po okresie kwitnienia w sadach drzew ziarnkowych należy zwrócić uwagę na objawy brunatnej zgnilizny i raka bakteryjnego. Uszkodzenia mrozowe będą stymulowały rozwój zwłaszcza raka.

Zabiegi przeciwko brunatnej zgniliźnie należy oprzeć na tebukonazolu np. Tebu 250 EW w dawce 0,75 l/ha lub tiofanacie metylu Topsin 500 SC w dawce 1,5 l/ha. W przypadku raka bakteryjnego można wspomóc się produktami miedziowymi.

Przędziorki

Po okresie wzrostu temperatur zalecamy rozpoczęcie lustracji na obecność tych szkodników i w miarę rozwoju sytuacji podejmowanie na bieżąco kroków w celu ograniczenia ich populacji.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu