Szczepionka na ASF rozwiąże problem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-12-2017,15:10 Aktualizacja: 28-12-2017,15:10
A A A

Wypreparowanie skutecznej szczepionki przeciw afrykańskiemu pomorowi świń (ASF) zaoszczędziłoby hodowcom pieniędzy i nerwów. Naukowcy zajmują się tym od lat, ale póki co spektakularnych sukcesów brak.

Temat mocno odżył w związku z rozprzestrzenianiem się ASF w Polsce. Pojawiły się nawet spekulacje, iż szczepionkę udało się przygotować na tyle, że w przeciągu kilku lat wejdzie do normalnego użytku. I że dokonano tego w Polsce.

Zupełnie inne informacje popłynęły jednak z poświęconego sprawom związanym z ASF grudniowego posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

asf, lekarz weterynarii, inspekcja weterynaryjna, odstrzał dzików

ASF. Brakuje lekarzy weterynarii. I za mało zarabiają

Sejm podczas ostatniego w tym roku posiedzenia jednogłośnie przyjął specustawę dotyczącą dalszego zwalczania afrykańskiego pomoru świń. W trakcie prac nad nią pojawiły się głosy dotyczące lekarzy weterynarii. Opozycja domagała się zwiększenia...
- To jest nietypowa choroba. Choroba, która właściwie na całym świecie stanowi problem i prawdopodobnie będzie się rozwijała. Choroba, na którą nie ma lekarstwa, nie ma szczepionki i w najbliższych 10 latach szczepionki nie będzie - mówił poseł Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).

Jak jednak niejako na marginesie dodał, jeden z uniwersytetów z Teksasu (USA) zaoferował Państwowemu Instytutowi Weterynarii w Puławach i ministerstwu ścisłą współpracę poprzez włączenie się również nauki amerykańskiej do szukania szczepionki. - Warto z tej podpowiedzi skorzystać - przekonywał poseł Ardanowski.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel podkreślał, iż próby ze szczepionkami są już wykonywane od kilkudziesięciu lat.

- Instytut weterynarii w tym zakresie też prowadzi badania i różne działania. Z informacji, które mi przekazano wynika, że w najbliższym czasie nie widzi się perspektywy na znalezienie szczepionki - zdradził Jurgiel.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA